Prirodom protiv dijabetesa

DODACI PREHRANI U TERAPIJI DIJABETESA

Danas je sveprisutniji trend alternativnog pristupa liječenja dijabetesa, koji podrazumijeva primjenu dodataka prehrani postojećoj farmakološkoj terapiji, u cilju postizanja bolje glikemijske regulacije, te prevencije ili ublažavanja simptoma hroničnih komplikacija dijabetesa.

Obzirom pacijenti koriste ove proizvode, nekada i samoinicijativno, neophodno je da zdravstveni radnici razumiju načine djelovanja ovih supstanci, kao i moguće neželjene efekte ili interakcije sa klasičnom farmakološkom terapijom, koja je nezamjenjiva.

Pod ovim nutritivnim materijama smatraju se vitamini i minerali, aminokiseline, esencijalne masne kiseline, vlakna, mikroorganizmi, jestive gljive, alge, pčelinji proizvodi, sastojci izolovani iz biljnog materijala (bioflavonoidi, karotenoidi, izoflavoni, glukoizolati i sl), sirovine biljnog porijekla, preparati biljnih sirovina odnosno dijelovi biljaka i sl.

Važno je napomenuti da je oblast dodataka prehrani visoko regulisana zakonom kako bi se izbjegle zloupotrebe, kako u Sjedinjenim američkim državama i Evropskoj uniji, tako i u BIH. Cilj ove regulacije jeste osigurati standardizovane i kvalitetne preparate na tržištu, ali i definisati zdrvstvena stanja kod kojih je primjena suplemenata opravdana odnosno zdravstvene tvrdnje izbalansirane i utemeljene na naučnim činjenicama odnosno rezultatima provedenih kliničkih istraživanja.

Dodaci prehrani koji su preporučeni za upotrebu kod dijabetesa mogu se podijeliti u dvije grupe – oni koji se koriste za sniženje nivoa glukoze odnosno glikoregulaciju i oni koji se koriste u prevenciji i ublažavanju simptoma komplikacija do kojih dovodi dijabetes.

Dodaci prehrani koji pomažu glikoregulaciju

Cimet

Cimet (lat. Cinnamomum casia / zeylanicum) se od davnina koristio u medicinske svrhe. Aktivni sastojak cimeta je hidroksihalkon za koji se pretpostavlja da povećava aktivnost insulina. U studiji odbjavljenoj 2003. godine u časopisu Diabetes Care osobe sa dijebetesom tip 2 uzimale su 1,3 ili 6 g cimeta dnevno u periodu od 40 dana, što je rezultiralo smanjenjenm glukoze sa 18 na 29% u svim grupama, a efekat se zadržao i do 20 dana nakon prestanka uzimanje. Primjećeno je poboljšanje vrijednsoti holesterola i triglicerida, ali nije došlo do promjene HbA1c.

Doziranje: Obično se uzima 1g praha ili u formi tableta uz neki obrok.

Neželjeni efekti se ogledaju u potencijalnom razvoju hipoglikemije, posebno ukoliko se uzima uz insulin. Zbog sadržaja kumarina moguć je negativan uticaj na jetru pa je potrebno voditi računa o ovome prilikom preporuke ili uzimanja cimeta kod osoba sa oštećenjima jetre. Rijetko je moguće pojavljivanje alergijskih reakcija.

Gimnema (Srebrena svilenica)

Gimnema ili Srebrena svilenica (lat. Gymnema sylvestre) je biljka koja raste u Indiji, ali je dio tradicionalne medicine u Japanu, Australiji i Vijetnamu. Često se naziva gurmar, što u prevodu znači „uništilacv šećera“. Koristi se u različitim zdravstvenim stanjima, ali primjena u dijabetesu tip 1 i tip 2 je najraširenija. Studijama je potvrđeno da snižava i glukozu i HbA1c.

Mehanizam djelovanja zasniva se na povećanom preiuzimanju glukoze i sekreciji insulina. Anitdijabetičko djelovanje ispoljava se preko triterpenskih saponina i to gimnemične kiseline, gimnemasaponina i polipeptida grumarina. Druge komponente koje se mogu naći u prašku su alkaloidi, aminokiseline i flavoni. Ove komponente doprinose pozitivnim sporednim djelovanjima poput smanjenja boli, poboljšanja rada jetre i lipidnog statusa.

Način djelovanja gimnemične kiseline je kroz stimulaciju izlučivanja inzulina iz gušterače. Takođe, ima sličan efekat tako što odlaže apsorpciju glukoze u krvi. Atomski raspored gimnemične kiseline na okusne pupoljke sličan je molekulama šećera koji pune receptore u okusnim pupoljcima sprečavajući njegovu aktivaciju molekulom šećera u hrani. Slično tome, u crijevu se vezuje za receptor prisutan u vanjskom sloju crijeva, čime sprječava apsorpciju molekula šećera u crijevima, što dovodi do smanjenja nivoa šećera u krvi. Gurmarin djeluje na sličan način ometajući sposobnost okusnih pupoljaka na jeziku da razlikuju slatko i gorko. Hipoglikemijski efekat gimnemičnih kiselina uključuje kaskadu događaja počevši sa modulacijom inkretinske aktivnosti koja pokreće lučenje i oslobađanje inzulina. Takođe, povećava regeneraciju ćelija otočića pankreasa, povećava unošenje glukoze posredovano enzimima. Ovaj proces asimilacijesmanjene glukoze i masnih kiselina u tankom crijevu ometa sposobnost receptora u ustima i crijevima da osjete slatkoću. U literaturi je ranije objavljeno da je djelovanje gimnemične kiseline slično onome mehanizma djelovanja inkretin-mimetik. Otkriveno je da gimnemična kiselina djeluje u interakciji s gliceraldehid-3-fosfat dehidrogenazom (GAPDH), ključnim enzimom u putu glikolize. Nalazi su također pokazali da acilni ostaci prisutni u gimničnim kiselinama igraju važnu ulogu za GA-inducirano razmazivanje GAPDH i G3PDH i igraju sastavnu ulogu u antihiperglikemijskoj aktivnosti GA derivata.

Pored hipoglikemijskog djelovanja, stidije dokazuju da ima i potencijalno djelovanje na smanjenje težine.

Doziranje: Obično se uzima 400–600 mg ekstrakta dnevno u formi kapsula ili praška.

Neželjeni efekti se ogledaju u potencijalnom razvoju hipoglikemije, posebno ukoliko se uzima uz insulin, a može se javiti gubitak osjećaja na slatko zbog interaksija sa papilama na jeziku.

Gorka dinja

Gorka dinja (lat Momordica charantia) predstavlja tropsku biljku koja najšeće raste u Africi, Aziji i Južnoj Americi. Mehanizam djelovanja zasniva se na smanjenju hepatičke produkcije glukoze, povećanju produkcije glikogena u jetri te inzulin-mimetičkoj aktivnosti.

Potential mechanisms of action for bitter melon are decreased hepatic glucose production, increased hepatic glycogen synthesis,27 and insulin-mimetic activity.

Piskavica

Piskavica (lat Trigonella foenum-graecum) je zeljasta biljka.

U nekoliko manjih studija potvrđen je mogući uticaj na sniženje nivoa glukoze putem stimulacije izlučivanja insulina. Obzirom da sadrži vlakna vjerovatno da sjemenke ove biljke usporavaju pražnjenje želuca čime doprinose usporenoj apsorpciji ugljikohidrata.

Doziranje: 5 do 100 g dnevno zavisno od formulacije.

Neželjeni efekti se ogledaju u mogućoj pojavi hipoglikemije jer potencira djelovanje insulina i insulinskih sekretagoga. Također može dovesti do gastrointestinalnih tegoba poput gasova, nadimanja ili dijabere. Trudnice trebaju izbjegavati korištenje ovih preparata jer mogu dovesti do kontrakcija uterusa.

Ginseng

Ginseng (lat Panex ginseng, P. quiquefolius) se u tradicionalnoj medicini koristi kod različitih zdravstvenih stanja. Nije jasno poznato na koji način utiče na sniženje glukoze u krvi, ali se pretpostavlja da taj efekat postiže sniženjem apsorpcije uglikohidrata, te da modulira sekreciju insulina.

Neželjeni efekti uključuju nesanicu i razdražljivost obzirom da ova bilja podiže energetski nivo konzumenta. Utiče na smanjenje efekata antikoagulanasa, diuretika i antihipertenziva. Može potencirati djelovanje estrogena, a često inhibira citohromne enzime što može rezultairati izmjenjenim metabolizmom lijekova ovim putem.

Koprinus

Gljiva koprinus (lat Corinus comatus) ima višestruko djelovanje poput imunomodulatornog, hipoglikemičnog, hipolipidemičnog, antitumoralnog ili antibakterijskog.

Coprinus comatus u svom sastavu posjeduje elemente vanadijum, hrom, cink, magnezijum, željezo, nikl, comatin i bakar. Ovi elementi imaju djelovanje na smanjenje koncentracije glukoze u krvi i poboljšavaju toleranciju na glukozu.

Spojevi kao što su: kadmijum, arsen, bakar, nikl, srebro, olovo, hrom i živa su takođe sastavni dijelova Coprinus Comatus. Njihovo osnovno djelovanje je da povećavaju koncentraciju inzulina, te smanjuju koncentraciju fruktozamina.

Komatin je inhibitor ne-enzimske glikolizacijske reakcije. Komponenta je identificirana visokom rezolucijom MS, IR, NMR i UV analize kao 4,5- dihidroksi-2- metoksi- benzaldehid. Napravljene su studije, te dobiveni rezultati pokazuju da nivo glukoze kod normalnih štakora tretiranih comatinom na 80 mg/kg tjelesne težine, smanjuje količinu glukoze sa 5,14 mM na 4,28 mM za samo 3h. Studijom je dokazano da je posljedično smanjena i koncentracija fruktozamina, triglicerida i ukupnog holesterola kod štakora kod kojih je induciran dijabetes.

Neželjena djelovanja: Preporučuje se oprez kod pacijenata na terapiji oralnim antidijabeticima ili inzulinom zbog mogućeg potenciranja djelovanja lijekova (hipoglikemija). Tokom korištenja proizvoda ne smiju se konzumirati alkoholna pića zbog mogućeg ispoljavanja simptoma intolerancije (crvenilo lica, mučnina, povraćanje, agitacije, palpitacije).

Tinospora

Tinospora – guduči (lat Tinospora cordifolia) je jedna od najcjenjenijih biljaka u Ajurvedskoj medicini. Koristi se u tretmanu dijabetesa, visokog holesterola, alergijskog rinitisa (sijena groznica), uznemirenog stomaka, gihta, limfoma i drugih karcinoma, reumatoidnog artritisa (RA), hepatitisa, peptičke čirne bolesti (PUD), groznice, gonoreje, sifilisa i za pojačati imuni sistem.

Djelovanju doprinosi niz različlitih fitohemikalija koji se nalaze u sastavu ove biljke.

Neželjeni efekti i oprez kod primjene potreban je kod primjene sa imunosupresivima jer može smanjiti njihovo djelovanje.

Hrom

Predstavlja esencijalni mineral koji potencira metabolizam glukoze. povećava osetljivost receptora ćelija za inzulin i omogućava transport šećera iz krvi u ćelije, a njegova koncentracija je značajno smanjena kod osoba sa dijabetesom.

Pretpostavlja se da pojačava djelovanje enzima tirozin kinaza povećavajući breoj insulinskih receptora, boljeg vezivanja insulina i njegove aktivacije.

Neželjeni efekti vezani su za prekomjerno uzimanje što može dovesti do renotoskičnosti uključujući i akutno zatajenje bubrega zbog nefritisa. Moguće su kožne reakcije.

Dodaci prehrani koji preveniraju i ublažavaju komplikacija dijabetesa

Alfa lipoična kiselina

Alfalipoična kiselina (ALA) ima raznovrsne biološke uloge, uključujući antioksidativno i antidijabetičko djelovanje. U hrani je prisutna u malim količinama, a neki od značajnijih izvora su špinat, brokula i rajčica te iznutrice. Istraživanja pokazuju da LA pospješuje transport glukoze iz krvi u stanice kao i njezin metabolizam unutar stanica. Osim što sama djeluje kao antioksidans, LA također regenerira druge antioksidanse u organizmu kao što su vitamin C i E te glutation.

Dosadašnja istraživanja pokazala su povoljan učinak LA na snižavanje povišene razine masnoća u krvi smanjenjem proizvodnje triglicerida s jedne, te povećanjem njihova uklanjanja iz krvotoka s druge strane. To je vrlo značajno za osobe koje boluju od dijabetesa jer povišene masnoće u krvi pogoduje razvoju komplikacija uzrokovanih dijabetesom, poglavito krvožilnih koje su ujedno načešći uzročnik smrti kako u dijabetičara, tako i u općoj populaciji.

Doziranje: 600–1200 mg dnevno u formi kapsula ili tableta

Neželjeni efekti su rijetki, a ogledaju se u potencijalnom razvoju hipoglikemije, posebno ukoliko se uzima uz insulin.

Vitamini i minerali

Osobe sa dijabetesom trebaju imati poseban režim ishrane u cilju bolje kontrole bolesti, no pored toga potrebna je i dodatna potpora liječenju koju osiguravaju dodaci prehrani.

Vitamini i minerali,odnosno mikronutrienti, su tvari koje trebamo u malim količinama, a neophodni su za pravilno funkcionisanje organizma. Potrebe za vitaminima i mineralima češto se povećavaju u stanju bolesti, a ponekad je teško unijeti sve potrebne tvari hranom čak i kod zdravih osoba uzimajući u obzir savremeni tempo života.

Stoga se u mnogim hroničnim stanjima, preporučuje dodatna suplementacija ovom vrstom preparata.

Kako je dijabetes multifaktorijalna bolest, sa uticajem na različite organske sisteme, tako je neophodna i optimalna izbalansiranost i sastav takvih dodataka, posebno uzimajući u obzir sinergijsko djelovanje pojedinih mikronutrienata kada su uziamaju zajedno.

Kako bi se izbjeglo uzimanje više različitih preparata koji sadrže potrebne mikronutirente, kombinovani preparat precizno izbalansiranih optimalnih količina pojedinih mikronutrienata prilagođenih potrebama dijabetičara predstavlja idealno rješenje kako sa aspekta praktičnosti tako i ekonomičnosti.

Kalcij pomaže efektima vitamina D na djelovanje beta-ćelija gušterače te uticaj na izlučivanje inzulina.

Vitamin D ima ulogu u smanjenju upalnih procesa. S druge strane vitamin D utiče na nivo kalcija i njegov ulazak u ćelije gdje ovaj mineral učestvuje u metaboličkim procesima u koje je uključen inzulin kao što su skeletni mišići.

Magnezij je uključen u metabolizam ugljikohidrata, a često se gubi mokraćom kod povećanog nivoa glukoze pa je suplementacija opravdana. Nedostatak može povećati inzulinsku rezistenciju i time povećati kardiovaskularne rizike. Potreban je za pravilan rad nervnih ćelija, a njegov deficit je povezan sa povećanom rezistencijom na inzulin.

Vitamin C ima izrazito važnu ulogu u spriječavanju degenerativnih promjena na očima kod oboljelih od dijabetesa.

Niacin (vitamin B3) snižava loši (LDL) i povećava dobr (HDL) holesterol.

Rutin je aktioksidans koji može ublažiti upalne procese posebno krvnih žila pa doprinosi smanjenju aterosklerotskih promjena.

Pantetin, derivat pantotenske kiseline može pomoći u sniženju holesterola i triglicerida.

Vitamin E je jedan od vitamina izuzetno korisnih za oboljele od dijabetesa. Osim što jača krvne žile, djelotvorno smanjujenivo niskozasićenih masti u krvi i tako sprječava njihovo gomilanje na unutrašnjim zidovima krvnih žila. Vitamin E je i djelotvoran antioksidant koji sprječava oksidaciju masti te time i njihovo gomilanje u krvnim žilama. Zajedno s vitaminom C i B2, štiti leće oka od oksidativnih oštećenja koja su najčešći uzrok katarakti.

Cink igra važnu ulogu u procesu proizvodnje inzulina i time utiče na bolje iskorištavanje ugljenih hidrata. Njegov nedostatak je povezan i sa usporenim zarastanjem rana kod dijabetičara.

Vitamin B2 (riboflavin) sudjeluje u metabolizmu sećera, masti i proteina.

Vitamin B6 (piridoksamin) spriječava glikozilaciju proteina, reakciju između šećera i proteina u tijelu, čime oni postaju inaktivni i degradirani. Ovo rezultira procesom starenja kojem su dijabetičari posebno pogođeni zbog povećanih koncentracija šećera u krvi.

Vitamin B1 (tiamin) se nalazi u znatno manjim količinama u serumu dijabetičara u odnosu na zdrave osobe. Igra važnu ulogu u metaboliznu šećera, te prevashodno pozitivno utiče kod endotelijalne vaskularne bolesti. Vitamini B grupe su neophodni za razgradnju i sintezu šećera, proteina i masti, a što je zbog nedostatka inzulina poremećeno. Vitamini B6 i B12 su potrebni za pravilnu funkciju nerava, te njihov nedostatak može dovesti do njihovog poremećaja.

Mangan je mirkonutrient koji ima ulogu u održavanju zdravlja kostiju, stvaranju važnih enzima za izgradnju kostiju te djeluje kao koenzim koji sudjeluje u metaboličkim procesima. Osim toga, mangan sudjeluje u formaciji vezivnog tkiva, apsorpciji kalcija, pravilnom funkcioniranju štitnjače, regulaciji spolnih hormona, regulaciji razine šećera u krvi, razgradnji masti i ugljikohidrata.Mangan ima sposobnost regulacije nivoa šećera u krvi. Reguliše nivo inzulina, njegovu sintezu i oslobađanje. Sprječava nagle promjene nivoa šećera u krvi i može poboljšati kvalitet života kod dijabetičara.

Lutein je jedan od glavnih karotenoidi u ljudskoj krvi i tkivima koji doprinosi poboljšanju vida, a često je smanjen kod dijabetičara jer se taloži u masnom tkivu.

Folna kiselina ima pozitivne efekte na funkciju unutrašnjih zidova krvnih žila pa indirektno može doprinjeti smanjenju kardiovaskularnog rizika.

Bakar je jak katalizator enzima uključenih u metabolizam energije, učestvuje u održavanju normalnog vezivnog tkiva, nervnog sistema i imunološkog sistema, te apsorpciju željeza. Nedostatak bakra može rezultirati glukoznom intolerancijom, smanjenjem inzulinskog odgovora, a povezan je i sa hiperholesterolemijom i aterosklerozom.

Jod je neophodan za rad štitne žlijezde čiji hormoni su uključenu u sekreciju inzulina.

Biotin (vitamin B7), stimulira sekreciju inzulina i smanjuje nivo glukoze. Hrom povećava osetljivost receptora ćelija za inzulin i omogućava transport šećera iz krvi u ćelije, a njegova koncentracija je značajno smanjena kod osoba sa dijabetesom.

Molibden igra važnu ulogu u aktivnosti inzulina kroz aktivaciju inzulinskih receptora, učestvuje kao koenzim u metabolizmu glukoze te djeluje kao antioksidant.

Selen je antioksidans koji može prevenirati razvoj komplikacija dijabetesa, a često se nalazi u smanjenim količinama kod dijabetičara.

Dr.Sci. Selma Jusufović dr med
Subspecijalista endokrinolog dijabetolog
Klinički centar Sarajevo
Medicinski fakultet Univerziteta SSST u Sarajevu
Doprinosi u regulaciji nivoa šećera i lipida u krvi.