Jagode i dijabetes

Neki plodovi sadrže izuzetno visoke količine ugljikohidrata, koji kod pacijenata oboljelih od dijabetesa mogu izazvati visoke nivoe šećera u krvi. U banani se nalazi 30 g ugljikohidrata, u mangu 52 g, a u soku od narandže 16 grama. Mjerenjem nivoa šećera u krvi nakon konzumiranja voća je najbolji način da provjerite da li ta vrsta voća utiče na povećanje nivoa šećera u krvi ili ona ostaje pod kontrolom.

Pacijenti oboljeli od dijabetesa pored informacije koliko određena vrsta voća sadrži ugljikohidrata, potrebno je da obrate pažnju i na vrstu ugljikohidrata koji su prisutni u toj vrsti voća. Jedna od vrsta ugljikohidrata su visokoglikemijski ili brzo oslobađajući ugljikohidrati, koji za posljedicu imaju naglo povećanje nivoa šećera u krvi. Voćni sokovi, suho voće i tropsko voće imaju veliki uticaj na kontrolu dijabetesa zbog visokog glikemijskog indeksa (sadrže visok nivo ugljikohidrata). Polako nam se približila sezona jagoda. Bojom se ističu u ponudi voća, te plijene pažnju brojnih kupaca.

 

Ako ste osoba koja boluje od dijabetesa i zanima vas kako konzumiranje jagoda utiče na nivo šećera u krvi? Da li ima benefite za vaš organizam ili se ne smije uvrstiti u vašu dijetu? U ovom članku ćete saznati sve o jagodama, o njihovim prednostima i nedostacima za osobe sa dijabetesom.

Jagoda (Fragaria) višegodišnja biljka koja pripada porodici Rosaceae. Šumske jagode su divlje voće euroazijskog podrijekla koje su zbog svojih kvalitetnih osobina prenešene na sve ostale kontinente. Riječ je o vrlo staroj biljci, što potvrđuju sjemenke koje su pronađene u naslagama koje potiču iz kamenog doba. Vrtni uzgoj ovog voća počeo u 15. stoljeću, a prve sorte stvorene su u Sjevernoj Americi i Čileu, odakle su u Europu prenesene u 17. i 18. stoljeća.

U sastavu jagoda kao i većini drugih biljaka najviše ima kalija, koji ima pozitivno djelovanje na nervni sistem, bubrege i utiče na smanjenje krvnog pritiska. Pored kalija prisutni su kalcij i fosfor koji imaju pozitivno djelovanje na kosti, magnezij koji pomaže u borbi protiv stresa, te željezo koje daje energiju mišićima. Vitamin C u sastavu ispoljava antioksidativno djelovanje.

Energetske vrijednosti Energija Ugljikohidrati Masti Proteini
Jagode (100g) 136 kJ 32 kcal 7,68 g 0,3 g 0,67 g

 

U 7,68 g ugljikohidrata prisutno je 2g vlakna, 1,99g glukoze, 2,44g fruktoze, te 0,4g polisaharida.

Unosom jagoda u vaš organizam unosite u vaš organizam ugljikohidrate. Pomoću hormona inzulina ugljikohidrati se pretvaraju u glukozu. Glukoza je primarni izvor energije u tijelu. Ukoliko unosite previše ugljikohidrata, a pacijent ste obolio od dijabetesa, vaš organizam uslijed nedostatka inzulina ili nemogućnosti djelovanja inzulina neće biti u stanju da glukozu pretvori u energiju. Nivo glukoze u krvi će biti visok. Zbog toga je potrebno se informisati o glikemijskom indeksu hrane koju unosimo. Jagode imaju glikemijski indeks 40. Svaka vrijednost indeksa niža od 55 ukazuje nam na to da se hrana sporo apsorbira i da se ne bi trebala naći u sklopu dijete za pacijente oboljele od dijabetesa. Ukoliko je glikemijski indeks veći od 55, hrana nakon unosa u organizam izazvat će nagli rast nivoa glukoze u krvi, što remeti kontrolu dijabetesa.

Jagode imaju malu kalorijsku vrijednost, ali visoke količine zdravih sastojaka. Vlakna u sastavu su bitna za pacijente oboljele od dijabetesa, posebno ukoliko želite smanjiti tjelesnu težinu. Omogućava vam osjećaj sitosti duži vremenski period, te odgađa potrebu za jelom. Ublažava zatvor. Pola čaše jagoda ima samo 25 kalorija. Unosom te količine jagoda, unosite 80% potrebne količine vitamina C, koji pomaže u jačanju imuniteta.

Antocijani i tanini u sastavu jagoda, pomažu u tretmanu hiperglikemije i visokog pritiska, kod pacijenata oboljelih od dijabetesa tip 2. Rezultati istraživanja objavljenih u novinama „Biofaktor“ i „Dnevnik medicinske hrane“ pokazuju da jagode smanjuju nivo šećera u krvi nakon obroka bogatog škrobom. Sastojci jagoda imaju antioksidativna svojstva, te pomažu u smanjenju nivoa holesterola i smanjenju rizika za razvoj metaboličkog sindroma kod žena. Preporučuje se uključenje jagoda u plan ishrane zbog smanjenja tjelesne težine, bitnog faktora kontrole dijabetesa.

Uživajte u svježim, smrznutim, konzerviranim ili sušenim jagodama. Izbjegavajte jagode kao dio deserta, kao što su kolači, pite. Sa ovim tipom deserta unosite prekomjernu količinu ugljikohidrata, masti i kalorija.

Jagode pomažu još kod sljedećih indikacija:

  1. Slabe srčane funkcije i pojava srčanog udara
  2. Tumora
  3. Poboljšava funkciju mozga
  4. Pomaže u njezi kože
  5. Pomaže u zaštiti očne funkcije
  6. Pomaže u smanjenju krvnog pritiska
  7. Pomaže u smanjenju boli koja se javlja kao posljedica artritisa

Sljedeći put kada se nađete u prilici da birate voće za dijetu, jagode mogu biti broj jedan u odabiru. Pacijenti oboljeli od dijabetesa su sigurni da manje količine neće uticati na nivo šećera u krvi. Jagode imaju glikemijski indeks 40, što znači da konzumiranje neće doprinjeti naglom skoku vrijednosti glukoze u krvi nakon obroka. Preporučuju se za primjenu pacijentima oboljelim od dijabetesa i zbog pozitivnih efekata na smanjenje težine i vrijednosti lošeg LDL holesterola u organizmu. Doprinose ujedno i poboljšanju imuniteta, što je posebno značajno za pacijente oboljele od dijabetesa, pogotovo u periodu epidemije COVID-19.

Sezona jagoda je pred nama, iskoristite je. Imate priliku da vaš jelovnik obogatite još jednim obrokom. Jagode su dobar izbor za osobe sa dijabetesom.

Džana Mehanovic mr ph
Product manager diabetes DiaLine doo