Otkriće koje utire put novim inzulinskim lijekovima

Bolji i djelotvorniji inzulin

Jednostavnije i djelotvornije – novi lijekovi imat će duže djelovanje i neće biti u injekcijama

Australijski naučnici koji se bave proučavanjem dijabetesa došli su do otkrića koje bi moglo uvesti revoluciju u kontrolu ove bolesti. Tim istraživača na čelu kojega su bili institut Elize i Walter Hall iz Melbournea uspio je otkriti mehanizam kojim se hormon inzulin veže za inzulinske receptore na ćelijskoj membrani. Tako je okončan prvi dio posla kojim se oni koji proučavaju dijabetes bave već dvadesetak godina.

Novi lijekovi

Ovo otkriće moglo bi biti temelj za potpuno novu generaciju inzulinskih lijekova, a brojni stručnjaci već govore o tome da bi ti novi lijekovi mogli potpuno iz upotrebe izbaciti injekcije inzulina o kojima su ovisili milioni osoba sa dijabetesom.

Razumijevanje procesa vezanja inzulina za inzulinske receptore gotovo će sigurno dovesti do djelotvornije inzulinske terapije koja će uz to biti i dugotrajnija pa više neće biti potrebne svakodnevne injekcije inzulina.

Ovo važno otkriće objavio je časopis Nature, a u timu naučnika bili su istraživači iz Sjedinjenih Država, Velike Britanije i Češke. Najvažniji njegov dio je trodimenzionalna slika na kojoj se jasno vidi cijeli proces interakcije inzulina i inzulinskih receptora koji su naučnici već nazvali “molekularnim rukovanjem”.

Na tom trodimenzionalnom modelu jasno se vidi kako se inzulin “preklapa”, dok se ključni dijelovi receptora na površini ćelija pomiču kako bi prihvatili molekulu inzulina. Tako se omogućuje da ćelija prihvati i kao energiju pohrani glukozu iz krvotoka. Znanstvenici ističu da se u ovome vrlo neuobičajenom obliku procesa i inzulin i receptor mijenjaju kako bi stupili u interakciju. Ukratko, ovaj model pokazuje kako inzulin obavlja svoj posao na molekularnom nivou.

Dosad nismo bili u mogućnosti vidjeti kako molekule inzulina stupaju u interakciju s receptorima. Ove nove spoznaje omogućit će nam da počnemo raditi na novim inzulinskim lijekovima koji će imati znatno bolje karakteristike od onih koji su se do sada upotrebljavali. Pred nama je izuzetno zanimljiv period koji će svakako donijeti velike novosti – kazao je voditelj naučnog tima Mike Lawrence i dodao da su dosad mogućnosti za iznalaženje drugačijih lijekova za dijabetes bile svedene na minimum zato što naučnicima ovaj mehanizam prihvata inzulina nije bio poznat.

Bolji i djelotvorniji inzulin

Naše otkriće moglo bi biti temelj za nove vrste inzulina koji neće biti nužno u injekcijama, već u nekim drugim oblicima jednostavnijim za uzimanje. Moći ćemo raditi na inzulinu koji će imati bolje karakteristike i koji će imati duže djelovanje pa više neće biti potrebe za svakodnevnim ubrizgavanjem. Usto bi nam ovo moglo omogućiti da proizvedemo stabilniji inzulin koji neće trebati čuvati u frižideru, što otvara mogućnost njegove široke primjene u zemljama u razvoju u kojima sve više ljudi obolijeva od ove bolesti, a u kojima klimatski uvjeti ne omogućavaju čuvanje inzulina izvan frižidea – objasnio je Lawrence.

(https://www.vecernji.hr)

Diabetes
Online informativni portal za podizanje svijesti o zdravim načinima života, prevenciji i liječenju dijabetesa te zbrinjavanju komplikacija dijabetesa.