Najčešća pitanja o inzulinskoj terapiji

Dijabetes i udrzene bolesti

Zašto moram početi koristiti inzulinsku terapiju ?

Ako vam je doktor rekao da biste trebali početi primati inzulin, to je zato što je tokom vremena vaš dijabetes tipa 2 napredovao. Vaša gušterača postala je iscrpljena i izgubila sposobnost da stvara vlastiti inzulin u dovoljnoj količini onda kada je to potrebno. Potrebno je da počnete uzimati inzulin kao lijek kako biste svom organizmu nadoknadili upravo ono što mu nedostaje za njegov normalan rad. Tako ćete spriječiti da se šećer, i neke druge štetne materije gomilaju u krvi i oštećuju vaše organe. Inzulinska terapija će vam pomoći da spriječite mnoge teške komplikacije koje mogu dovesti čak do teške invalidnosti i smrti. Inzulinska terapija vam može pomoći da živite zdravije i duže.

Diagnoza i podjela secerne bolesti

Kako moj doktor zna da meni treba inzulin ?

Prilikom redovnih pregleda vaš doktor prati da li je vaš dijabetes dobro kontrolisan. On to čini na nekoliko načina. Iz razgovora sa vama saznaje kako ste se osjećali, kakve tegobe ste imali, jeste li primjetili neke promjene od posljednjeg pregleda, itd. Doktor pregleda vaš dnevnik samokontrole vrijednosti glukoze u krvi, ako ga vodite. Doktor vas takodje pregleda, posluša srce i pluća, izmjeri vem krvni pritisak, tjelesnu težinu itd. Važan dio pregleda je i njegov uvid u nalaze i drugih specijalista kod kojih ste možda u medjuvremenu bili na pregledu, te takodje pregleda i vaše laboratorijske nalaze.

Jedan od najvažnijih laboratorijskih nalaza je tzv. HbA1c, odnosno glikozilirani hemoglobin. Ovaj nalaz je još poznat i kao “tromjesečni šećer”. On doktoru govori kakva vam je bila prosječna vrijednost šećera u krvi u toku posljednja tri mjeseca i pomaže mu da vidi da li je vaš dijabetes pod dobrom kontrolom.

Vaš doktor zna koje vrijednosti “tromjesečnog šećera” i drugi nalaza treba da imate. On takodjer zna koje lijekove trenutno uzimate, kada i u kojim dozama. Takodjer, postoje svjetske preporuke o tome šta treba biti cilj liječenja osobe sa dijabetesom i kada treba koristiti koje lijekove. Te preporuke su zasnovane na jakim dokazima iz velikih naučnih studija i one jasno govore i o tome kad bi trebalo u liječenje uključiti inzulin. Na osnovu svega toga, vaš doktor može zaključiti da vama liječenje tabletama za dijabetes više ne pomaže, te da treba da započnete uzimati inzulin, kako biste spriječili razvoj komplikacija i sačuvali što bolje zdravlje.

Lijekovi za neuropatsku bol

Zašto mi više ne pomažu tablete ?

Tablete vam više ne pomažu iz razloga što je vaš dijabetes napredovao u stadij u kome je potrebno intenzivirati terapiju i tablete više nisu dovoljne za stabilizaciju šećera u krvi. Pridržavanje terapije i savjeta doktora od samog početka liječenja može usporiti napredovanje dijabetesa tipa 2. Veoma je bitno paziti na ishranu, imati dovoljno tjelesne aktivnosti. Značajno je liječenje tabletama započeti što ranije, dok one još mogu da pomognu. Takodjer, postoje i neki lijekovi koji nisu inzulin, a uzimaju se u vidu injekcija, a koji mogu značajno odgoditi potrebu za uzimanjem inzulina.

U posljednje vrijeme sve više oboljelih poseže za proizvodima na prirodnoj bazi koji naučno dokazano imaju osim značajnog uticaja na kontrolu šećera u krvi i neke druge važne benefite za organizam kao što su uticaj na masnoće u krvi, imunitet itd. Ipak, kod mnogih osoba koje imaju dijabetes tipa 2, nakon više ili manje vremena, dodje i trenutak kada je potrebno uključiti inzulinsku terapiju.

Jednostavno, dijabetes tipa 2 dodje do stadija kada gušterača više ne može da stvara vlastiti inzulin u dovoljnoj količini onda kada je to potrebno. tada tablete više ne mogu pomoći da se bolje koristi vlastiti inzulin kojeg sada nema dovoljno, niti više mogu natjerati gušteraču da luči inzulin jer je ona već iscrpljena.

Dakle , kada vam doktor preporuči da počnete uzimati inzulin, nemojte to doživljavati kao vlastiti neuspjeh, već kao novu priliku da unaprijedite svoje zdravlje.

Šta ako ja ipak ne želim primati inzulin, iako mi ga doktor preporučuje ?

Prije nego išta odlučite, vaše pravo a i obaveza prema samom sebi i prema onima kojima je do vas stalo, jeste da budete sigurni da imate dovoljno informacija za donošenje odluke.

Provjerite da li zaista znate dovoljno o svom zdravstvenom stanju, o dijabetesu tipa 2, o koristima koje donosi inzulinska terapija, kao i o neželjenim efektima koje ona može imati.

Veoma je važno da jasno znate svoje razloge zbog kojih ne želite primati inzulin. Da li imate odredjene strahove, da li mislite da postoje neke prepreke koje ne možete ili ne želite savladati, ili se radi o nečemu trećem ? Nakon toga, savjetujemo da se takodje raspitate da li u vašem mjestu postoji udruženje oboljelih od dijabetesa. Ako postoji, otidjite u udruženje i savjetujte se sa drugim članovima koji takodje imaju dijabetes tipa 2 i možda više iskustva sa inzulinom. Razgovarajte otvoreno o svim svojim strahovima i nedoumicama.

Prirodom protiv Diabetesa - DiaLine Sarajevo

Imam li pravo odbiti da primam inzulin ?

Naravno da imate, svaki pacijent, koji može samostalno odlučivati, ima pravo odbiti bilo koje lijekove, nakon što je od svog doktora dobio dovoljno informacija. Doktor je dužan svakom pacijentu objasniti prirodu njegove bolesti, koristi i nedostatke svih dostupnih načina liječenja i lijekova. Doktor je, takodje dužan pacijentu objasniti i kakve posljedice po njegovo zdravlje može imati i odbijanje liječenja. Nakon što pacijent dobije i shvati ove informacije, pacijent može birati izmedju različitih ponudjenih načina liječenja ili odbiti liječenje u potpunosti. Naravno ovdje postoje i odredjeni izuzeci, ali oni nisu od značaja za ovu temu.

Mogu li postići dobru kontrolu i bez inzulina ?

Ako vam je doktor preporučio da počnete liječenje inzulinom, sigurno je procijenio da postojeća terapija koju uzimate u vidu odredjenih tableta više ne djeluje kak bi trebalo i da vaš dijabetes nije dobro kontrolisan. Takodje je procijenio da povećanje doze lijekova koje uzimate u vidu tableta ili dodavanje novog lijeka u vidu tableta ne bi imalo mnogo smisla za vaše daljnje liječenje.

Kada je gušterača iscrpljena, ona ne može više da stvara vlastiti inzulin i tada je najbolje ili jedino rješenje započeti liječenje inzulinom.

Naravno, kao što je već rečeno, vi imate pravo pokušati  sa drugim načinima liječenja, ali na vlastitu odgovornost. Možda ste čuli da neki čaj ili neki drugi pripravak koji spada u narodnu ili alternativnu medicinu liječi dijabetes. Poznato je da  i mnogi travari reklamiraju svoje proizvode kao čudotvorne da liječe mnogo šta. Tačno je da mnoge biljke imaju ljekovita svojstva i da mogu pomoći u liječenju, ali tačno je i da mogu i da naškode u odredjenim okolnostima, da mogu imati i teške neželjene posljedice ukoliko se  koriste istovremeno sa odredjenim lijekovima. Efikasnost i sigurnost brojnih pripravaka koje prodaju travari nije ispitana ni dokazana, a oni koji ih prodaju ne preuzimaju stvarnu odgovornost za svoje tvrdnje.

Kada su u pitanju registrovani lijekovi, njihova efikasnost i sigurnost je dokazana kroz brojne naučne studije u kojima često učestvuje i hiljade ljudi. Da bi takav lijek bio registrovan i vama dostupan on prolazi najstrožije provjere od strane brojnih svjetskih i domaćih institucija. I kad prodje sve te silne provjere, stalno se prati njegova efikasnost i sigurnost, kako bi se osiguralo da lijek bude i ostane siguran za pacijente.

Šta mogu očekivati ako ipak odbijem primati inzulin ?

Možete očekivati da će vam doktor nastaviti pružati pomoć i savjete kako da što bolje sačuvate svoje zdravlje, koliko god je to moguće, ali da ste odbijanjem preporučene terapije na sebe preuzeli jako veliki dio odgovornosti za posljedice koje mogu nastati.

Može li inzulin naškoditi mom zdravlju ?

Nipošto, jer ako vam je doktor preporučio inzulin vi već bolujete od šećerne bolesti tipa 2 duže vremena i inzulin je upravo ono što vam treba. Dokazano je da je inzulinska rezerva gušterače pri otkrivanju šećerne bolesti kod tipa 2 već smanjena za 50%, a vremenom ona i dalje slabi. Vaš ljekar je procijenio da više ne reagujete na tablete i da je sada pravi momenat da se uključi inzulin, koji će pomoći regulaciji šećerne bolesti, i time spriječiti daljenje propadanje vaših mišića i tkiva zbog “gladi”, kao i razvoj komplikacija na krvnim sudovima zbog toksičnih efekata visokog šećera i drugih metabolita koji oštećuju sve vaše krvne sudove.

Da li je inzulin opasan, čuo sam za neke ljude kojima se nakon što su počeli primati inzulin, zdravlje pogoršalo ?

Inzulin kao i svaki hormon može biti opasan, ali ne i za pacijente koji imaju nedostatak inzulina. Njima je on neophodan. Kod tih ljudi  koje vi spominjete vjerovatno se prekasno krenulo sa inzulinskom terapijom, već su bile razvijene mnogobrojne teške komplikacije zbog loše regulacije šećerne bolesti koje su dovele do smrti, a samo uključivanje inzulina nema veze sa tim, ono je čak moglo da pomogne da nije bilo prekasno.

Da li ću imati hipoglikemije ? Bojim se da mi šećer u krvi zbog inzulina može jako nisko pasti ?

Hipoglikemija je opasna komplikacija kod svih oboljelih od šećerne bolesti i vi ste se do sada, na tabletarnoj terapiji, sretali sa njom. Opasnost od iste, na inzuilnskoj terapiji je uglavnom veća, ali trebate znati da će vaš ljekar izabrati najbolji preparat inzulina koji je pogodan za vas, upravo da bi postigao regularne vrijednosti šećera u krvi, sa što rijedjim pojavama hipoglikemije. On i drugi medicinski radnici će vas uputiti u to kako izbalansirati inzulin, hranu i fizičku aktivnost, tako da hipoglikemije budu jako rijetke i blage, i naučiti vas kako da ih riješite ukoliko se pojave.

Fizicka aktivnost - dijeta

Da li ću se sa inzulinom ugojiti ?

Da li ćete se ugojiti, kao i kod zdravih ljudi zavisi od vas i toga koliko i šta jedete i koliko trošite energije, odnosno koliko ste fizički aktivni. Ako su vam prije prelaska na inzulinsku terapiju vrijednosti šećera i HbA1c bile jako visoke, vi ste svakako u tom periodu izgubili na tjelesnoj težini. Sigurno je da ćete normalizacijom šećera u krvi sa inzulinskom terapijom, i pored dijete dobiti oko 10% na tjelesnoj težini i to je zbog toga što iz katabolizma (razgradnje ćelija zbog gladi istih), uvodjenjem inzulina ulazite u proces anabolizma (izgradnje vlastitih ćelija, praktično ih hranite tek dobrom regulacijom šećera u krvi). Nakon toga ako uz pomoć svog doktora koji je izabrao najbolji inzulin za vas, i pomogao vam da izbalansirate terapiju, ishranu i fizičku aktivnost uz pomoć samokontrole šećera u krvi, vi sami odlučujete kao i svi zdravi ljudi, da li ete se gojiti ili gubiti na tjelesnoj težini. Trudite se da imate što manje hipoglikemija, jer u takvim slučajevima morate jesti kaloričniju hranu i obično jedete količinski više, pa zbog toga dobijate na tjelesnoj težini.

Da li je uzimanje inzulina neugodno ?

Kada se pacijentima govori o prelasku na inzulin, oni gotovo uvijek razmišljaju samo o igli. Razmišljaju o tome kako ne žele niti jedan ubod u svoje tijelo, i ne žele slušati zašto bi bilo dobro uzimati inzulin. Zašto igla ? Inzulin se daje potkožno, jer je to za sada jedini način da se osigura njegovo ispravno djelovanje. Bilo je pokušaja da se omogući uzimanje inzulina u obliku tableta ili na druge načine, ali do sada ti su pokušaji na žalost bili neuspješni. to je prvenstveno zbog toga što inzulin, ako se uzme putem probavnog sistema, bude uništen od strane želučanih sokova. Ranije je davanje inzulina bilo jako komplikovano jer su se koristile šprice i debele neugodne igle. Srećom, danas se koriste moderni inzulinski penovi i male tanke iglice, pa je uzimanje inzulina veoma jednostavno i komforno.

Najcesci mitovi koji se vezu uz dijabetes

Da li injekcije inzulina bole ?

Danas se koriste izuzetno male i tanke iglice koje su tako tanke da se mogu uporediti sa dlakom kose. Zato se njihov ubod skoro i ne osjeti. Interesantno je da kroz tako tanku iglicu prodje inzuiln, a to može biti spas za život pacijenta, dakle ne treba se boajti iglice i ne treba slušati razne priče koje samo zbunjuju, sami se uvjerite.

Je li komplikovano uzimati inzulin ?

Ne, zaista nije komplikovano uzimati inzulin. Danas se više ne koriste zastrašujuće i komplikovane šprice i igle kao nekada prije. Sada se koriste savremeni inzulinski penovi, koji liče na hemijsku olovku ili nalivpero. Penovi omogućavaju izuzetno jednostavno i komforno davanje inzulina. Ponekad ćete se susresti sa inzulinskim penovima kod kojih se može mijenjati uložak u kojem se nalazi inzulin kada se istroši. Postoje i jednokratni penovi koji kada se se inzulin istroši možete jednostavno baciti i uzeti novi pen. Penove je veoma lako koristiti. Pen otvorite kao nalivpero i napravili ste prvi korak. Uzmete neotpakovanju iglicu, skinete prvo zaštitni papir i zavrnete iglicu na pen. Zatim skinete jednu, a potom i drugu kapicu. Penovi imaju jedan mali točkić na kome okrenete broj koji predstavlja broj jedinica inzulina, onoliko koliko vam je vaš doktor preporučio. I ne zaboravite, sve što vam nije jasno pitajte svog doktora ili sestru koja radi u savjetovalištu. Svaki put kada imate neke dileme pitajte, tražite odgovore i svakog dana ćete biti bolji u savladavanju vaše bolesti. Tada ćete vi biti svoj najbolji doktor.

Džana Mehanovic mr ph
Product manager diabetes DiaLine doo