Kako i koliko često treba mjeriti šećer u krvi ?

Na osnovu vašeg zdravstvenog stanja, vaših životnih navika i terapije koju trenutno koristite vaš ljekar će vam preporučiti kada i koliko često treba da mjerite šećer u krvi. Medicinska sestra će vas obučiti kako da koristite glukometar i kako da pravilno vodite dnevnik samokontrole.

Za dobru kontrolu , vrijednosti glukoze u krvi općenito bi trebalo da se kreću izmedju 4 i 7,5 mmol/l. Medjutim, vaše vrijednosti mogu se nešto razlikovati , jer to zavisi o mnogobrojnim faktorima. Zato je bitno da razgovarate sa svojim ljekarom i potvrdite na kom nivou bi trebao da bude vaš šećer u krvi.

diabetes-blood-sugar-diabetic medicine insulin

Šta da radim ako mi je šećer u krvi nizak ?

Hipoglikemija je stanje niskog nivoa šećera u krvi. Može se desiti ukoliko se ne uskladi doza inzulina sa fizičkom aktivnosti i ishranom. Na primjer, ako uzmete veću dozu inzulina ili imate više tjelesne aktivnosti ili ukoliko manje jedete nego inače. Takodje se može javiti ako konzumirate alkohol, ako ste pod stresom ili ste bolesni. Prvi znaci hipoglikemije su znojenje, ubrzan rad srca, drhtavica, glad, bljedilo i vrtoglavica. Ukoliko nivo šećera u krvi i dalje pada mogu se javiti neprikladno ponašanje, zijevanja, smetnje koncentracije i vida ili glavobolja.

Ukoliko osjetite simptome pada šećera, izmjerite šećer u krvi. Ako je hipoglikemija srednje jaka, pojedite dodatni obrok ugljikohidrata (jednu voćku ili čašu mlijeka sa malo hljeba). Ako je hipoglikemija teža, uzmite kašičicu šećera i pojedite dodatni obrok ugljikohidrata.

U rijetkim slučajevima, može se desiti teška hipoglikemija, kada se može javiti neprikladno ponašanje, agresivnost i odbijanje hrane, pa i gubitak svijesti. tada je potrebna tudja pomoć. Zato je potrebno da osobe sa kojima živite ili provodite dosta vremena budu upoznate kako vam mogu pomoći u slučaju takve situacije. O tome kako vam mogu pomoći mogu naučiti od vašeg ljekara, u udruženjima oboljelih od dijabetesa ili na internetu i raznim brošurama.

Bolji i djelotvorniji inzulin

Šta da radim ako mi je šećer u krvi visok ?

Hiperglikemija je stanje visokog nivoa šećera u krvi. takodje se može desiti ukoliko se ne uskladi doza inzulina sa fizičkom aktivnosti i ishranom. Na primjer, ukoliko preskočite dozu ili uzmete manju dozu inzulina, ako imate manje fizičke aktivnosti ili ukoliko više jedete nego inače. Takodje se može javiti ukoliko trenutna terapija koju uzimate za dijabetes nije više djelotvorna. Bolest i stres takodje mogu dovesti do povišenog šećera u krvi.

Često možete imati povišen nivo šećera u krvi, a da toga niste ni svjesni. Ponekad možete osjetiti suhoću usta i žedj, učestalo mokrenje, umor, zamagljen vid, svrbež kože i sluznica.

Ukoliko osjetite simptome visokog šećera, izmjerite šećer u krvi. Popijte veću količinu (1-2 litra) tekućine (čaj, mineralna ili obična voda), pojačajte tjelesnu aktivnost (hodanje, gimnastika i sl.) te u slijedećem obroku smanjite količinu ugljikohidrata (hljeb, tijesto, krompir, kolači itd.)

Diagnoza i podjela secerne bolesti

Šta je to HbA1c (tromjesečni šećer) ?

Jednostavno rečeno, HbA1c – poznatiji kao  “tromjesečni šećer” je nalaz koji mjeri prosječan nivo glukoze u vašoj krvi tokom zadnja 2 do 3 mjeseca. “Tromjesečni šećer” pokazuje koliko ste dobro svoj dijabetes držali pod kontrolom.

Vrijednost HbA1c je važna informacija koja pomaže vašem ljekaru da odredi za vas najbolji nastavak liječenja, kako bi vaš dijabetes bio pod kontrolom i da bi se spriječio razvoj ozbiljnih komplikacija dijabetesa.

Uopšteno, preporučuje se uraditi nalaz HbA1c dva puta godišnje ukoliko je glukoza u krvi pod dobrom kontrolom, odnosno četiri puta godišnje ukoliko se ne dostižu ciljne vrijednosti ili ukoliko je promijenjena terapija. Ipak upitajte svog ljekara za savjet koliko često vi treba da uradite nalaz HbA1c.

Za većinu osoba sa dijabetesom preporučuje se vrijednost HbA1c ispod 7%. Ako vaš “tromjesečni šećer” ispod 7, to ukazuje na dobru kontrolu šećera u krvi.

Treba da znate da je svako sniženje vrijednosti HbA1c korisno za vaše zdravlje. Ako smanjite njegovu vrijednost za samo 1%, smanjujete rizik od infarkta srca za 12%, rizik od mikrovaskularnih komplikacija za 37%, rizik od smrti povezane sa dijabetesom za 21%.

Svakodnevna samokontrola
Džana Mehanovic mr ph
Product manager diabetes DiaLine doo