Sa dijabetesom u 2023. godinu

diabetes-blood-sugar-diabetic medicine insulin

Dijabetes  je  hronična bolest metabolizma koja nastaje zbog  nesposobnosti  gušterače da proizvede dovoljnu količinu  inzulina ili zbog nemogućnosti organizma da  iskoristi inzulin koji gušterača izluči. Bosna i Hercegovina zauzima 5. mjesto prema broju oboljelih u Evropi sa prevalencom od 9.7%.

Šta znamo o dijabetesu ?

Dijabetes  je  hronična bolest metabolizma koja nastaje zbog  nesposobnosti  gušterače da proizvede dovoljnu količinu  inzulina ili zbog nemogućnosti organizma da  iskoristi inzulin koji gušerača izluči. U oba slučaja nastaje hiperglikemija  tj. povišen nivo šećera u krvi koja vremenom dovodi  do teških oštećenja drugih organa, najčešće nerava i krvnih sudova.

Koliko ima oboljelih od dijabetesa ?

Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije – SZO (http://www.who.int/en/)  (World Health OrganizationWHO) u 2014. godini 9% odraslih  osoba u svijetu životne dobi preko 18 godina ima dijabetes. U 2012. godini dijabetes je bio direktan uzrok 1.5 milion smrtnih slučajeva. Od toga preko 80% slučajeva smrti od dijabetesa je zabilježeno u zemljama niskih i srednjih prihoda. SZO predviđa da će do 2030. godine dijabetes biti 7. vodeći uzrok smrtnosti u svijetu. http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs312/en/

Komparacijom  statističkih  podataka iz Nacionalnih registara nailazimo na zanimljive podatke iz 2013 godine koji pokazuju da Bosna i Hercegovina zauzima 5. mjesto prema broju oboljelih u Evropi sa prevalencom od 9.7%.

Američka  asocijacija za dijabetes svake godine izdaje nove standarde medicinske njege oboljelih od dijabetesa. Takav  je slučaj i sa 2020. godinom. Standardi su formulisani tako da ne diktiraju, nego vode pacijenta i ljekara, koji balansirajući između opštih preporuka i potrebe pacijenta, mogu pronaći optimalnu individualnu  terapiju.

Šta je novo u dijabetesu ?

Brojne su endokrinološke i dijabetološke asocijacije u Evropi i svijetu koje donose smjernice za liječenje dijabetesa.  Zahvaljujući  sve većoj prisutnosti savremenih lijekova za tretman dijabetesa i ljekari u našoj zemlji su u mogućnosti da tretiraju svoje pacijente prema svjetskim standardima. Svake godine Američka  asocijacija za dijabetes  (engl. American Diabetes Association -ADA) http://www.diabetes.org/ unaprijeđuje standarde medicinske njege oboljelih od dijabetesa. Standardi su formulisani tako da ne diktiraju, nego vode pacijenta i ljekara, koji balansirajući između opštih preporuka i  potrebe pacijenta, mogu pronaći optimalnu individualnu  terapiju. I na samom početku 2020. godine ADA je izdala svoje unaprijeđene smjernice, od kojih vam navodimo najznačajnije promjene u odnosu na prethodne.

Pacijent sa dijabetesom

Dugo godina ustaljen termin “dijabetičar”, ADA je u želji da naglasi da dijabetes ne definiše osobu, u svojim smjernicama zamijenila terminom pacijent sa dijabetesom.

Klasifikacija i dijagnoza dijabetesa

Ni jedan test za postavljanje dijagnoze dijabetesa (fasting plazma glukoza, glukoza u 120min OGT testa, HA1C) nema prednost nad drugim.

Dijabetička bolest bubrega

Izraz dijabetička nefropatija je zamijenjen izrazom dijabetička bolest bubrega zbog činjenice da je nefropatija uzrokovana različitim noksama, dok je dijabetičko oboljenje bubrega vezano isključivo za dijabetes.

Skrining na dijabetes

Pomjerena je granica kada treba raditi skrining na dijabetes, tako da je životna dob od četrdeset i pet godina dob u kojoj sve osobe trebaju uraditi testiranje na dijabetes kao i procjenu budućeg rizika od dijabetesa. Testiranje je također preporučeno za sve odrasle osobe, bez obzira na dob ukoliko imaju prekomjernu tjelesnu masu ili gojaznost definisanu BMI (body mass index) preko 25 kg/m2 i imaju jedan ili više faktora rizika za razvoj dijabetesa npr. povišen krvni pritisak.

Preporuke za terapiju

Iako je od ranije poznat kardioprotektivni učinak SLGT 2 inhibitora i GLP-1 agonista, tek 2020. godine je data je preporuka za tretman SGLT2 inhibitora  i GLP -1 agonistakod pacijenata sa kardiovaskularnim riziko faktorima, srčanom bolesti i dijabetičkom bolesti bubrega.

Novitet je i preporuka liraglutida za djecu i to za djecu dobi preko 10 godina, kod kojih metformina

Doprinosi održavanju normalnog nivoa šećera u krvi
Aspirin

Jedan aspirin dnevno treba razmotriti kao standardnu terapiju u životnoj dobi od 50 i više godina za pacijente oboljele od dijabetesa, a ne u dobi 60 i više godina kao što su bile ranije preporuke. Osobe ispod 50 godina sa multiplim faktorima kardiovaskularnog rizika kao što su gojaznost i povišen krvni pritisak, također mogu imati benefit od aspirina.

Holesterol

Za osobe kojima su potrebni statini u terapiji, ali ih ne mogu tolerisati u punim dozama ili za osobe sa ranijom epizodom akutnog koronarnog sindroma i LDL (lošim)  holesterolom > 50 mg/dl, preporučuju se kombinacije niske doze statina i ezetimibe (Zetia), preparat koji trenutno nije dostupan na našem tržištu, a koji reducira apsorpciju holesterola u tankom crijevu.

Kilogrami

Za pacijente sa predijabetesom ili tipom 2 dijabdtesa preporučuje se procjena tjelesne težine i body mass index-a, te tretiranje prekomjerne tjelesne mase i gojaznosti propisivanjem dijete i fizičke aktivnosti, bihejvioralne, farmakoterapije i uločiko postoji jasna indikacija i operativni tretman.

HbA1C

U 2020. godini ostaje ranija preporuka za trudnice sa dijabetesom. HbA1C 6.5% je ciljna vrijednost preporučena za trudnice sa dijabetesom. Individualno pacijentice mogu imati i HbA1C< 6% ukoliko ga mogu postići bez signifikantnih hipoglikemija. Neke pacijentice trebaju i veće ciljne vrijednosti ispod 7% da  bi se minimizirao rizik od hipoglikemije. Ranije je ciljna vrijednost za sve trudnice sa dijabetesom bila < 6%.

Dijabetes tip 1

Ranije preporuke da se djeci sa tipom 1 dijabetesa u dobi od dvije godine odredi fasting profil lipida je promijenjena na životnu dob od 10 godina. Navedena preporuka je utemeljena na naučnom stanovištu studija u nadležnosti AHA (American Heart Association) i ADA koje su proučavale tip 1 dijabetes i kardiovaskularni rizik. http://circ.ahajournals.org/content/130/13/1110.extract.

Trudnoća

Za žene reproduktivne dobi sa dijabetesom preporuke podvlače važnost planiranja trudnoće u saradnji sa ljekarom, kao i efektivne kontracepcije.

Dijabetička retinopatija

Nove smjernice ukazuju na prednost anti-VEGF  tretmana dijabetičkog makularnog edema koji oštećuje centralni vid, u odnosu na lasersku terapiju.

Želim, želim…

Ulazak u svaku novu godinu je vrijeme odluka.  Edukatori  za oboljele od dijabetesa iz Joslin diabetes centra  poručuju oboljelima da ovogodišnji ciljevi budu usmjereni boljoj kontroli dijabetesa i ukupnog zdravlja. Također preporučuju da  ciljevi trebaju biti jasno definisani, realni, vremenski ograničeni.

Donosimo vam njihovu jednostavnu listu dnevnih i godišnjih ciljeva kojih osoba sa dijabetesom treba da se pridržava. http://www.joslin.org/info/diabetes_resolutions_for_the_new_year.html

Godišnji ciljevi
  • Posjetite svog ljekara 2-4 puta godišnje.
  • Poštujte svoj plan samokontrole glikemije.
  • Poštujte upute za svaki lijek za dijabetes koji koristite.
  • Kontrolišite prema preporukama i znajte vrijednosti vašeg: HbA1C, krvnog pritiska i holesterola.
  • Uradite testove bubrežne funkcije i mikroalbumin test svake godine.
  • Krećite se. Svaki oblik fizičke aktivnosti je korak u pravom smjeru
  • Napravite plan dobro balansirane dijete
  • Pregledajte oči jednom godišnje
  • Obavite dentalni pregled dva puta godišnje
  • Vakcinišite se protiv gripe u jesen
  • Uvijek budite spremni na pad ili skok glukoze u krvi-saznajte sve o znacima upozorenja
Dnevni ciljevi
  • Provjerite glukozu u krvi onoliko puta dnevno koliko vam je liječnik preporučio
  • Uzmite svaki dan sve preporučene lijekove za dijabetes
  • Pregledajte svoja stopala na ranice i žuljeve

Omogućite sebi da ispunite ove razumne ciljeve, napravite plan za njihovu realizaciju. Ove godine osudite sebe na uspjeh. Ove godine objavite mir vašem dijabetesu, neka on prati vas kroz zdrav i sretan život, a ne obratno. Jer vi imate hiljadu želja, a ne samo jednu – da ozdravite.

Ove godine osudite sebe na uspjeh. Ove godine objavite mir vašem dijabetesu, neka on prati vas kroz zdrav i sretan život, a ne obratno. Jer vi imate hiljadu želja, a ne samo jednu – da ozdravite.

Dr.Sci. Selma Jusufović dr med
Subspecijalista endokrinolog dijabetolog
Klinički centar Sarajevo
Medicinski fakultet Univerziteta SSST u Sarajevu