Liječenje šećerne bolesti

Za uspješno liječenje šećerne bolesti utvrđeni su određeni neophodni uslovi, postignuta usaglašena mišljenja stručnjaka i postavljeni temeljni principi.

Uslovi  za uspješno liječenje šećerne bolesti

Neophodni uslovi za uspješno liječenje  oboljelih od šećerne bolesti su:

  • dobra organizacija zdravstvene zaštite dijabetičnih bolesnika
  • dostupnost lijekova i terapijskih pomagala
  • dostupnost dijagnostikuma i aparata za samokontrolu
  • trajna edukacija i saradnja bolesnika i njegove porodice sa stručnim timom za dijabates
  • trajna potpora Udruženja dijabetičnih bolesnika
  • kontinuirana edukacija ljekara i medicinskih sestara, koji pružaju zdravstvenu zaštitu dijabetičnim bolesnicima

Koncensusi o liječenju šećerne bolesti

Liječenje šećerne bolesti već je dugo vremena neujednačeno među zdravstvenim centrima, zemljama i širim regionima. Zbog toga su Međunarodno udruženje dijabetičnih bolesnika i Svjetska zdravstvena organizacija pokrenuli inicijativu za utvrđivanje standarda za dijagnozu i liječenje šećerne bolesti.

Evropska grupa za zdravstvenu  politiku je 1989. godine predložila “Usaglašeno mišljenje o liječenju inzulin neovisne šećerne bolesti – NIDDM (tipa 2 šećerne bolesti).

Drugo izdanje ovog dokumenta sa temeljitim izmjenama i dopunama objavljeno je 1993. godine. Iste godine je Evropska grupa  za zdravstvenu politiku za tip 1 šećernu bolest predložila “Usaglašene smjernice (Evropski koncensus )   za dijagnostiku i liječenje tipa 1 šećerne bolesti. Od 1989. godine se u većini evropskih zemalja sprovodi opsežan program St. Vincent-ske deklaracije o dijabetesu, koji predstavlja svojevrstan  evropski i svjetski pokret za poboljšanje kvaliteta zdrvastvene zaštite  dijabetičnih bolesnika. Eksperti evropskih zemalja su  u  Budimpešti 2000. godine postigli koncensus o preporukama za liječenje tipa 2 dijabetesa u Centralnoj, Istočnoj i Južnoj Evropi.Trenutni važeći koncensus za liječenje dijabetesa tip 2 je donesen 2018. i dopunjen 2019. godine, od strane Američke dijabetičke asocijacije (ADA) i Evropske komisije za izučavanje dijabetesa (EASD).

Svi ovi dokumenti predlažu zdravstvenoj službi i zdravstvenom osiguranju standarde za dijagnostiku i liječenje šećerne bolesti, jednake za sve dijelove Evrope. Dijabetični bolesnici, njihove porodice i udruženja treba da se odnose prema ovim  standardima kao prema obavezama svojih vlada i kao prema svojim pravima.

Pet temeljnih vidova liječenja dijabetesa

U liječenju šećerne bolesti zaista nije dovoljno samo napisati bolesniku recepte i dati mu elementarne upute o uzimanju lijekova. Nama je već dobro poznato  da je šećerna bolest doživotna. Ako se dobro ne liječi, njene akutne komplikacije mogu da ugroze život, a njena hronična oštećenja da izazovu invalidnost, pogoršaju kvalitet življenja i skrate životni vijek bolesniku. Zato je liječenje šećerne bolesti složeno. U njemu  redovno treba da sudjeluju stručni tim u zdravstvenoj ustanovi, bolesnik i njegova porodica. Udruženje dijabetičnih bolesnika i sistem zdravstvenog i socijalnog osiguranja. Povremeno se angažuju psiholog, kiropod i stručnjak za socijalna pitanja. U konsultativne preglede najčešće se uključuju okulista, ortoped, neurolog, nefrolog, ginekolog, kardiolog i vaskularni hirurg.

Savremeno liječenje šećerne bolesti može se predstaviti kao skladna zgrada, koja je postavljena na dobre temelje i stalno se dograđuje.

Temeljni vidovi liječenja šećerne bolesti su:
  1. Zdravstvena edukacija
  2. Uravnotežena ishrana
  3. Tjelesna aktivnost
  4. Lijekovi (tablete, inzulin)
  5. Samokontrola

SLIKA: Temelji liječenja šećerne bolesti