Hiperosmolarna koma

Neketotična hiperosmolarna koma je hiperglikemijska dijabetična koma bez acidoze ili za veoma blagom acidozom. Javlja se veoma rijetko, uglavnom u starijih  bolesnika, koji boluju od tipa 2 dijabetesa. I ova se koma razvija u toku drugih bolesti sa povišenom tjelesnom temperaturom ili u toku moždanog udara. Hiperosmolarna koma može nastati i nakon nekontrolisane primjene glukoze i manitola. Nivo šećera u krvi je u hiperosmolarnoj komi znatno veći nego u ketoacidotičnoj komi. Zato što nema acidoze, u ovih  bolesnika  nema ni mirisa na aceton, niti forsiranog (Kusmaulovog) disanja.

U hiperosmolarnoj komi je vrijednost nivoa šećera u krvi najčešće iznad 30 mmol/L, izražena je dehidratacija sa visokim hematokritom, povišenim proteinima i urejom u krvi. Acetonurije nema ili je minimalna. Osmolarnost krvi je izrazito visoka (320-340 mOsmol/kg vode) sa povišenim natrijumom u krvi iznad 150 mmol/L.

Bolesnici sa hiperosmolarnom komom takođe se liječe u jedinici intenzivne njege. Njihova prognoza je lošija od prognoze bolesnika sa ketoacidotičnom komom.