Hirurške operacije i dijabetes

U našem narodu ima još uvijek predrasuda o šećernoj bolesti. Među ostalim je i shvatanje da se osobe sa dijabetesom ne mogu podvrći hirurškoj intervenciji, da se ne smiju operisati.

Međutim, mnogi su dijabetični bolesnici uspješno operisani, neki i više puta. Od uvođenja inzulina u liječenje šećerne bolesti životni vijek dijabetičnih bolesnika se stalno produžava, pa se time povećava i njihova izloženost hirurškim operacijama. Zbog hroničih dijabetičnih oštećenja i nekih pridruženih bolesti, dijabetični su bolesnici čak i više izloženi operacijama od nedijabetičnih. Prema nekim statistikama, svaki je drugi dijabetični bolesnik u svom životnom vijeku jednom operisan, neki i više puta. Najčešće operacije u osoba sa dijebetesom su operacije žučne kesice, ginekološke operacije, operacije oka, amputacije stopala i potkoljenica zbog gangrene, operacije krvnih žila nogu, operacije prostate i ingvinalne hernije, operacije krvnih žila srca (bay pass) i transplantacija bubrega.

Zašto je hirurška operacija rizična za osobe sa dijebetesom ?

Rizici koje nosi hirurška operacija su akutni metabolički poremećaji, krvarenja, infekcije i bubrežna slabost.

Metabolički poremećaji. U toku operativnog stresa dolazi do povećanog izlučivanja hormona koji djeluju suprotno inzulinu. To su kontrainzularni hormoni: noradrenalin, adrenalin, ACTH, kortizol, hormon rasta i glukagona. Pod njihovim pojačanim uticajem razvija se inzulinska rezistencija. Metaboličke posljedice ovih hormonskih poremećaja izazvanih hirurškim stresom su smanjena utilizacija glukoze i hiperglikemija. Povećano stvaranje glukoze iz aminokiselina u jetri (neoglukogenaza) još više povećava nivo šećera u krvi, a povećana razgradnja masti dovodi do porasta ketonskih tijela i masnih kiselina u krvi i do smanjenja tjelesne   mase. Ovakav metabolički tok može da dovede do uspostave trajne hiperglikemije sa ketonurijom i ketoacidozom, kao metaboličkom komplikacijom u toku operacije. Povećana razgradnja proteina potencijalno je najopasniji metabolički poremaćaj u toku i neposredno nakon operacije.

Obilna krvarenja u toku operacije predstavljaju rizik naročito za starije osobe. U dijabetičnih bolesnika su krvne žile većinom krhke i lomljive, pa u toku operacije prijeti opasnost od nepredvidivih i opsežnih krvarenja. Ovome doprinosi prethodna preventivna upotreba antiagregacijskih lijekova.

Infekcije u postoperativnom toku predstavljaju rizik za dijabetične bolesnike sa neregulisanim dijabetesom. Zbog smanjene otpornosti organizma i povećanog nivoa šećera u krvi i mokraći, mogu se postoperativno razviti različite bekterijske i gljivične infekcije.

Bubrežna slabost. Latentna bubrežna slabost u dijabetičnih bolesnika može da se manifestuje nakon operacije i anestazije.

Bez obzira na sve ove potencijalne rizike operacije, dobra preoperativna priprema i pravilan tretman dijabetesa u toku i nakon operacije, osiguravaju njen povoljan ishod približno jednako kao u nedijabetičnih osoba.

Ciljevi preoperativne pripreme i tretmana u toku operacije

Terapijski tretman dijabetičnih bolesnika u toku operacije i preoperativna priprema imaju slijedeće ciljeve:

  • Sprječavanje hipoglikemije
  • Sprječavanje prekomjerne hiperglikemije
  • Suzbijanje prekomjernog katabolizma
  • Sprječavanje poremećaja elektrolita i hidracije
  • Prevencija postoperativne infekcije
  • Održavanje stope mortaliteta zbog hirurških operacija u granicama za opću populaciju.