Higijena tijela

Higijena tijela je osnovni preduslov dobrog zdravlja. Dijabetični bolesnici treba stalno da održavaju higijenu tijela na zadovoljavajućem nivou kako bi se što bolje zaštitili od raznih infekcija kože, sluznica, zuba, očiju, polnih organa kao i infekcija unutrašnjih organa.

Osnovne higijenske mjere su pranje ruku, pranje zuba , kupanje i pranje nogu.

Pranje ruku

Pranje ruku ima za cilj uklanjanje nečistoće sa svih dijelova šaka, naročito ispod noktiju. To se najbolje postiže pranjem sapunom pod mlazom tekuće mlake vode. Za odstranjivanje prljavih naslaga ispod noktiju treba koristiti četku za pranje ruku. Zbog velike izloženosti spoljnim nečistoćama, ruke su često prljave i onda kad izgledaju potpuno čiste. Zato ih treba prati više puta dnevno, a obavezno nakon svake upotrebe toaleta i svih drugih kontakta sa spoljnim nečistoćama, nakon prestanka rada i prije svakog jela. Pranjem se s ruku odstranjuju i razne bakterije, paraziti i virusi kao uzročnici bolesti. Tako je poznato da se infektivna žutica (hepatitis A) i crijevne parazitoze naprimjer prenose feko-oralnim kontaktom i poznate su kao bolest prljavih ruku.

Higijena tijela - Svakodnevno kupanjeSvakodnevno kupanje

Kupanje je temeljna higijenska mjera kojom se sa cijelog tijela odstranjuju sve nečistoće, produkti znojnih i lojnih žlijezda, bakterije , paraziti i virusi. Higijenski je nabolje kupanje pod tušem, mlakom vodom i blagim sapunom. Dijabetični bolesnici treba da se kupaju svakodnevno, a u ljetnim mjesecima i više puta dnevno. Na kraju kupanja korisno je za krvne žile i kožu naizmjenično tuširanje mlakom i nešto hladnijom vodom.

Pranje nogu je opisano u poglavlju o dijabetičnoj bolesti nogu.

Higijena usne duplje i zubaHigijena usne duplje i zuba

Glavna mjera za održavanje higijene usne duplje je redovno čišćenje i pranje zuba. Preporučuje se upotreba četkice za zube koja je dobro modelirana i nešto manja , sa fleksibilnom drškom i nešto rjeđe postavljenim vlaknima čiji vrhovi ne smiju biti oštri da ne bi povrjeđivali zubno meso. Peru se sve tri dostupne površine zuba: spoljašnja, unutrašnja i kontaktna, tojest površina kojom se žvače hrana. Četkica se povlači kratkim i laganim pokretima od korijena prema vrhovima. Najbolje su četkice umjerene čvrstine vlakana koje mogu da odstrane sve ostatke hrane i bakterijske naslage ili plakove, a da pri tom ne povrijede zubno meso, već da ga samo dobro očiste i izmasiraju. Zube treba prati neposredno nakon jela, pred spavanje i ujutro, i to lagano, strpljivo i dovoljno dugo da se postigne željeni cilj, a to je potpuno odstranjenje svih ostataka hrane i bakterijskih naslaga.

Za higijenu usne duplje mogu se koristiti različita antiseptična sredstva, eterična ulja sa blagim antiseptičnim djelovanjem i voda sa fluorom. Veoma je pogodna otopina hexetidina i ima širok antibakterijski i antimikotični spektar djelovanja. Takodje je efikasana za suzbijanje i liječenje bakterijskih i gljivičnih upala desnih i zubnih alveola. Antiseptična sredstva uklanjanjem bakterija i gljivica odstranjuju i neprijatan zadah usta i osvježavaju usnu duplju, te ih treba koristiti.

Prof.Dr. Džemal Poljaković dr med
Subspecijalista endokrinolog dijabetolog
Klinički Centar Tuzla
Medicinski Fakultet Univerziteta u Tuzli

Vlaži i njeguje kožu te prevenira, liječi i spriječi suhu, hrapavu, ljuskavu, svrbežnu kožu. Urea je hidratantno i keratolitično sredstvo, koje povećava penetraciju vode kroz kožu.