Svakog dana konzumiramo žvakaće gume. Postale su sastvni dio prehrane svakog pojedinca. Veći broj ljudi čak postane ovisan o konzumaciji žvakaćih guma nakon određegon perioda. Svakako da znamo veliki broj benefita njihove upotrebe, ali da li ste ikada razmišljali o negativnim stranama žvakanja? Bilo da se radi o pacijentu oboljelom od dijabetesa ili o zdravoj osobi, korisno je pročitati članak kako bi saznali pozitivne i negativne strane ove navike ili potrebe. Žvakaće gume bez šećera stekle su toliko ogromnu popularnost u modernom svijetu da su čak i neki stomatolozi ovu zabludu shvatili za istinu i toplo je preporučuju svojim pacijentima kao prevenciju propadanja zuba.
Da li su žvakaće gume zaista bez šećera, da li će uticati na vaš nivo šećera u krvi? Da li žvakaće gume zaista utiču na prevenciju propadanja zuba, sprečavaju razvoj karijesa ili poboljšavaju higjenu vaših zuba, možete pročitati u nastavku članka? Riješite se zabluda i saznajte naučno dokazane tvrdnje o žvakaćim gumama.
Stalno žvakanje desni može dovesti do preopterećenja zuba. U početku priroda blagodati žvakanja. Pritisak koji se prenosi sa zuba na desni stvara takozvanu masažu desni čime se poboljšava njihova prokrvljenost. Ali preopterećenje tih tkiva mnogo je opasnije od običnog preopterećenja. Konstantno žvakanje dovodi do stiskanja krvnih žila u desni, poremećene cirkulacije. To za posljedicu može dovesti do razvoja upalnih procesa – parodontitisa i gingvitisa.
Oni koji vole žvakati stalno žvakaće gume imaju pojačanu salivaciju. Dugo žvakanje opterećuje žlijezde slinovnice, čini ih stalnim radom. Posljedica toga je da čak i kad osoba prestane žvakati, pljuvačka i dalje ističe, pojavljuje se želja za pljuvanjem. To, naravno, nije baš estetski ugodno.
Proizvođači reklamiraju žvakaće gume s ksilitolom ili sorbitolom “bez šećera”, postavljajući ih kao korisnije za zube. U ovoj žvakaćoj gumi nema šećera koji aktiviraju razvoj mikroorganizama. Zbog njihovog djelovanja oslobađa se mliječna kiselina koja uništava zubnu caklinu. Međutim, ako žvakaću gumu uopšte ne žvaćete, neće biti ni šećera, pa nema koristi ni od žvakanja sa ksilitolom.
Postoji mišljenje da žvakaća guma potiče mršavljenje tako što prigušuje osjećaj gladi. Zaista, povremeno, kako biste se oduprli iskušenju da nešto presretnete između obroka, možete žvakati žvaku. Ali to je strogo zabranjeno činiti osobama koje imaju bilo kakvih problema sa gastrointestinalnim traktom.
Glavni nedostatak žvakaće gume je njegov sastav. Gotovo svi sastojci žvakaće gume dobijaju se hemijskim, a ne prirodnim putem. Osnova žvakaće gume je lateks. Smatra se da ne donosi mnogo štete tijelu, iako nije sprovedeno cjelovito istraživanje o ovom pitanju.
Arome koje se koriste za stvaranje žvakaće gume su prirodne ili identične prirodnim. Oni mogu biti štetni zbog činjenice da ih se u pravilu dobiva hemijskim putem (sintezom). Takođe proizvođači dodaju boje u gotovo svaku žvakaću gumu. Često pronađena na ambalaži E171 koja je prethodno bila zabranjena u Rusiji. Ova boja se također naziva i titan bijela. Sada je njihova upotreba u hrani dopuštena. Ali imajte na umu da takva boja može uzrokovati bolest jetre i bubrega.
U nastavku navodimo šest interesantnih tvrdnji koje će vam sigurno pomijeniti mišljenje o žvakanju, te vas navesti na razmišljanje da li ih je potrebno toliko često koristiti?
- Žvakaća guma omiljena je poslastica miliona ljudi, posebno djece i adolescenata. Osim slatkiša, mnogi vole i različite arome. Neki je čak koriste kako bi smanjili želju za hranom. Ali u novije vrijeme žvakaće gume su se proizvodile sa većim količinama šećera, pa su kompanije počele proizvoditi proizvode sa zaslađivačima. Najčešći umjetni zaslađivač je aspartam čije se komponente u tijelu metaboliziraju u drveni alkohol i formaldehid. Obje supstance imaju kancerogena svojstva i imaju sposobnost nakupljanja.
- Neke žvakaće gume za izbjeljivanje zuba sadrže titanov dioksid koji površini daje sjajnu i bijelu boju. Međutim, ovaj primjena ovog opasnog spoja povezan je s mnogim poremećajima, uključujući autoimune poremećaje, Crohnovu bolest, astmu i rak.
- Gastrointestinalni problemi prilično su česti kod potrošača žvakaćih guma. Simptomi uključuju bolove u trbuhu i grčeve, probavne smetnje i dijareju. Utvrđeno je da je sindrom iritabilnog crijeva direktno povezan s čestom upotrebom žvakaće gume. U procesu žvakanja guta se višak zraka i sline koji utiču na normalno funkcioniranje crijeva.
- Stomatolozi toplo preporučuju da se drže podalje od navike žvakaćih guma jer to može uzrokovati propadanje zuba.
- Nedavne studije povezuju žvakaću gumu sa glavoboljama i migrenama. Smatra se da žvakaća guma vrši prekomjerni pritisak na temporomandibularnom zglobu, izazivajući glavobolju, kao i nedovoljnu pokretljivost čeljusti.
- Žvakaća guma je napravljena od kombinacije hemijskih i neprehrambenih supstanci, koje tokom žvakanja djelomično uđu u tijelo, trovajući ga.
Žvakanje guma ne dodaje hranjivu vrijednost i smanjuje sposobnost osobe da normalno žvaće i jede. A zbog dugoročnih nuspojava ova navika može nanijeti nepopravljivu štetu zdravlju.
Ukoliko ste stvarni ljubitelj žvakanja žvakaćih guma njihova upotreba ima i korisna svojstva:
- osvježenje daha,
- žvakaće gume pozitivno djeluju na desni, čineći ih jačim
- održavanje potrebne ravnoteže u usnoj šupljini.
Pozitivna svojstva žvakanja svakako da ćete dobiti ukoliko se pridržavate njihove pravilne upotrebe. Žvaku žvakati po 5 minuta nakon toga je odbaciti. Potrebno je da pazite da je ne upotrebljavate na prazan stomak, te vodite računa ukoliko ste pacijent obolio od dijabetesa da u sastavu bude ksilitol.
Žvakanje žvakaće gume jeste nekada zaista neophodno međutim ukoliko ne želite da se susrećete sa negativnim posljedicama žvakanja pridžavajte se njihove pravilne upotrebe. U samom članku mogli ste pročitati općenito o prednostima i nedostatcima konzumacije. Sutra u članku više ćemo se bazirati na pozitivna i negativna svojstva djelovanja ksilitola, osnovnog sastojka žvakaćih guma koji služi kao zamjena za šećer. Ksilitol izgleda poput šećera, ima ukus kao šećer, međutim ima niži sadržaj kalorija i ne povećava nivo šećera u krvi. Sutra u članku detaljno ćete moći pročitati o svim prednostima i manama njegove upotrebe, te u kojim namirnicama ga je moguće pronaći.