Urinarne infekcije i dijabetes

Dijabetes i problemi urinarnog sistema često idu ruku pod ruku – što može biti stresno. Suočavanje s tim pitanjima može utjecati na vaš dnevni život i kvalitetu života. Prema Nacionalnim institutima zdravlja, više od polovice osoba s dijabetesom ima disfunkciju mjehura. Najčešći uzročnik pojave urinarnih infekcija je nepravilno kontrolisan nivo šećera u krvi. Najvažnije je držati nivo šećera u krvi da bi život sa dijabetesom prestavljao samo novi način življenja. U nastavku članka možete pročitati o povezanosti urinarnih infekcija i dijabetesa, kao i na koji način bolje kontrolisati nivo šećera u krvi kako bi smanjili rizik od razvoja urinarnih infekcija.

Teškoće s mokrenjem mogu se dogoditi kada tek se pojave prvi simptomi dijabetesa, ali i kada imate dijabetes, problemi s mokraćnim mjehurom i infekcije mokraćnog sistema počinju ranije u životu i pojavljuju se češće.

To je zato što dijabetes može uzrokovati oštećenja živaca koji su odgovorni za zdravlje i funkcioniranje cijelog urinarnog sistema.

Općenito, žene imaju veću vjerojatnost da doživljavaju nekontrolisano curenje mokraće ili inkontinenciju mokraće nego muškarci zbog različitosti u anatomskim strukturama, kao i zbog tjelesnih promjena kroz koje žene prolaze u periodu trudnoće i poroda. Kod mušakaraca najčešće može doći do pojave driblinga, slabog toka mokraće, povremenog protoka i uretralne opstrukcije.

Najčešće uzročnike mokraćnih problema kod pacijenata oboljelih od dijabetesa saznajte u nastavku članka. Problemi sa mjehurom mogu biti uzrokovani oštećenjem živaca kod dijabetesa, oštećenjem živaca zbog drugih uzroka, ozljedama, infekcijama i drugim oboljenjima. Visoka razina šećera u krvi može uzrokovati često uriniranje.

Rizik za probleme sa mokraćnim mjehurom se povećava sa lošim kontrolisanjem dijabetesa, visokim nivoima holesterola u krvi, visokim krvnim pritiskom, prekomjernom težinom, starije godine, navikom pušenja cigareta i sjedećim načinom života. Upotreba inzulina također povećava rizik od urinarne inkontinencije.

Najčešći problem sa mokraćnim mjehurom kod pacijenata oboljelih od dijabetesa je preaktivan mokraćni mjehur. Kod pacijenata kod kojih dođe do pojave preaktivanog mokraćnog mjehura za posljedicu imaju pojavu grčeva ili kontrakcija mokraćnog mjehura što dovodi do snažne potrebe za uriniranjem. Ovi pacijenti imaju potrebu da uriniraju osam puta dnevno ili više od dva puta noću.

Sama pojava preaktivnog mokraćnog mjehura, curenje urina ili urinarna inkontinencija su problem za pacijenta oboljelog od dijabetesa koji zahtjeva pomoć doktora. Mogućnosti liječenja prekomjernog mokraćnog mjehura uključuju lijekove, metode vježbanja mokraćnog mjehura, poput vremenskih pražnjenja, električne stimulacije, vježbi Kegela i operacije.

Loša kontrola pražnjenja mokraćnog mjehura najčešće nastaje kao posljedica loše kontrole kontrakcije mišića sfinktera. Mišići sfinktera su unutrašnji mišići koji kontrolišu otvaranje i zatvaranje tjelesnih prolaza.

Loša kontrola zbog oštećenja živaca može uzrokovati curenje, ukoliko mišići koji kontrolišu protok urina se ne mogu zategnuti. S druge strane, može biti teško urinirati ako mišići ne prelaze u fazu opuštanja. Liječenje je obično s lijekovima. Otkriveno je da se injekcije botoxa mogu aplicirati u područje oko sfinktera kako bi se mišići opustili. Međutim, američka Uprava za hranu i lijekove nije odobrila botox kao lijek za kontrolu urinarnog sfinktera.

Zadržavanje mokraće je još jedan od problema koji se javljaju kod pacijenata oboljelih od dijabetesa. Za posljedicu kao što smo naveli dolazi do nemogućnosti pravilnog i potpunog pražnjenja mokraćnog mjehura. Zadržavanje urina može uzrokovati curenje urina, oštećenje bubrega, infekcije bubrega i infekcije mokraćnog mjehura. Liječenje u ovom slučaju uključuju lijekove, metode vježbanja mokraćnog mjehura, kao što su odstranjivanje, korištenje katetera za pražnjenje mokraće, uretralni stent, svijest o punini mjehura i masaža donjeg trbuha. Lijekovi, vježbe Kegel ili hirurgija mogu biti tretmani koji se koriste za pomoć pri curenja mokraćnog mjehura.

Učestalo mokrenje nastaje i kao posljedica nekontrolisanog nivoa šećera u krvi. Uslijed visokog nivoa šećera u krvi, ostaje višak glukoze u krvi, te bubrezi teže uklanjaju taj višek iz organizma. Mozak dobiva signal da je voda potrebna za razrjeđivanje krvi, pa pacijenti imaju često osjećaj žeđi. Ako bubrezi ne mogu filtrirati cijelu glukozu, tada se višak glukoze transportira u urin. Tekućina koja se nalazi u tjelesnim tkivima se preuzima, kako bi pomogla transport šećera u urin. Ovaj proces za posljedicu ima rizik da pacijent obolio od dijabetesa dehidrira, uslijed učestalog osjećaja žeđi. Budući da se voda troši kako bi ugasila žeđ, mokrenje je u ovom slučaju sve češće. Unošenje više vode je dobro i pomaže bubrezima da uklone višak šećera u organizmu. Zbog toga je neophodno voditi računa o dobroj kontroli nivoa šećera u krvi, jer na taj način možete spriječiti i smanjiti rizik od nastanka urinarnih infekcija. Ukoliko ste pacijent obolio od dijabetesa, uzimate već neki od oralnih antidijabetika ili inzulin, a šećer i dalje nije u granicama normalnih vrijednosti, pronađite u svojim apotekama DiaControl. Prirodni preparat nadopune prehrani koji će vam pomoći u kontroli glikemije. Isti prirodni preparat savjetujemo i pacijentima koji su u predijabetičnom stadiju, koji ne žele uključiti terapiju oralnim atidijabeticima. Da bi smanjili mogućnost pojave urinarnih problema držite nivo šećera u krvi u granicama normalnih vrijednosti.

Prirodom-protiv-Dijabetesa-DiaLine-Sarajevo

Visok nivo šećera u krvi može stvoriti plodno tlo za bakterije i dovesti do infekcije mokraćnog sistema. Ove infekcije mogu uzrokovati često mokrenje, bol ili pečenje prilikom mokrenja, a urin je u ovim situacijama najčešće crvenkaste boje. Ukoliko se pojavi infekcija u mokraćnom sistemu, žene mogu doživjeti osjećaj pritiska iznad pubične kosti, dok muškarci mogu osjetiti puninu u rektumu.

Mjesta koja su najviše podložna razvoju infekcija su mokraćni mjehur, mokraćna cijev i bubrezi. Infekcije bubrega mogu uzrokovati dodatne simptome kao što su mučnina, bol u leđima i groznicu. Infekcije mokraćnog sistema najčešće se liječe različitim antibioticima.

Infekcije urinarnog trakta mogu dovesti do posljedica koje će u prvom periodu pojave infekcije uzrokovati vam prije svega nelagodu i stalnu potrebu za mokrenjem. Ukoliko ste pacijent obolio od dijabetesa infekcije urinarnog trakta mogu progresivno preći i u ozbiljnjija stanja ukoliko vam se nivo šećera u krvi kontinuirano nalazi iznad gornje granice referentnih vrijednosti. Djelujte preventivno te uključite prirodni preparat kao pomoć terapiji koju primjenjujete. Ukoliko ste u predijabetičnom stadijumu neka vam DiaControl bude prvi korak u liječenju dijabetesa. DiaControl na bazi srebrene svilenice sa djelovonjem i do 6h nakon primjene pomoći će vam da smanjite nivo šećera u krvi, kao i rizik za razvijanje urinarnih infekcija, a ukoliko su već prisutne da smanjite njihovu progresiju u ozbiljnija stanja. Potražite svoj DiaControl u najbližoj apoteci smanjite nivo šećera u krvi.

Džana Mehanović mr ph
Product manager diabetes DiaLine doo