Manjak vlage u dermisu može se očitovati na različite načine uzrokujući hrapavost, ljuskanje, pucanje, crvenilo, upalu, stezanje i svrbež. Suha koža obično se osjeća jako ukočeno nakon kupanja i može se vidjeti ispucala golim okom. Znajući koji su unutrašnji i vanjski faktori koji mogu utjecati na njezinu vlažnost važno je pravilno liječiti suhoću. Pacijenti oboljeli od dijabetesa uslijed oboljenja imaju narušen zaštitni sloj kože, što može dovesti do smanjenja aktivnosti žlijezda znojnica i lojnica. Posljedica je suha i ljuskava koža. U ekstremnijim slučajevima, dijabetes može narušiti sposobnost kože da otkrije rane što povećava rizik od infekcije. Potrebna njega kože dijabetičara može spriječiti i/ili olakšati te simptome.
Faktori za suhu kožu mogu biti različiti, te ih dijelimo na: unutrašnje i vanjske faktore. Unutrašnji faktori predstavljaju neke bolesti kože ili drugih dijelova ljudskog tijela koji inerviraju u prirodnom očuvanju vlage kože, uzrokujući ekstremnu suhoćukao glavnu posljedicu. Neki od njih su: ekcem, psorijaza, xerosis, dijabetes, loša prehrana, genetska predispozicija, te hormonske promjene. Koža je organ koji je najviše izložen vanjskom uticaju koji mogu ugroziti vlagu i uzrokovati nezgodne lezije na koži. Od vanjskih faktora ćemo istaknuti: ekološki faktor, koža, lijekovi, kreme za sunčanje, te rad na otvorenom. U nastavku članka možete pročitati o jako čestom uzročniku suhe kože dijabetesu, te samoj njezi ovih kožnih promjena.
Pacijenti oboljeli od dijabetesa uslijed visokog nivoa šećera u krvi često imaju suhu kožu, a to se javlja zbog nekoliko razloga:
- Prekomjerno mokrenje dehidrira tijelo do te mjere da isušuje kožu.
- Dolazi do ateroskleroze i istodobnog smanjenja cirkulacije krvi.
- Oštećeni živci mogu poremetiti normalan rad znojnih žlijezda i utječu na ravnotežu između kože i vode.
Obzirom da je najčešće najviše smanjen protok krvi u ekstremitetima, smanjenom cirkulacijom najviše su pogođena stopala, uslijed smanjene kontrole nivoa šećera u krvi. Kao posljedica toga najčešća je pojava suhe kože na nogama i stopalima.
Neadekvatna kontrola nivoa šećera u krvi, te dugotrajna pojava suhe kože često može dovesti usljed hronične pojave do dijabetičkog stopala. Preventivno je potrebno brinuti o stopalima te na taj način smanjiti mogućnost pojave dijabetičkog stopala. U nastavku pročitajte na koji način možete smanjiti pojavu dijabetičkog stopala.
Pregled stopala se vrši svakodnevno. Pregleda se koža gornje površine stopala i potkoljenice. Treba zapaziti i najmanja oštećenja kože i pratiti njihov tok. Takođe se redovno pregledaju nokti i koža uz nokte palčeva radi otkrivanja početnog urastanja noktiju. Crvenilo i toplina kože ukazuje na moguću upalnu promjenu. Tabane i pete treba pregledati pomoću ogledala i opipavanjem kože. Ovim pregledom se traže otvrdnuća, žuljevi, defekti, čirevi i druge promjene. Pažljivim pregledom svih prostora izmedju prstiju stopala mogu se naći povećano vlaženje, ojedi, ranice ili neke druge promjene.
Pacijent treba da sebi opipava puls arterija stopala. Na gornjoj strani stopala i uz donju ivicu unutrašnjeg gležnja nalaze se arterije kod koje treba pipati puls. Kod očuvane cirkulacije puls je dobro punjen i snažan, a kod oslabljene tanak i slabo punjen. Puls se uopće ne osjeti kod začepljenja arterije iznad mjesta pipanja pulsa. Izrazito blijedilo i hladnoća stopala znak su slabe cirkulacije, a ako su nastali naglo, na samo jednom stopalu i ako su praćeni jakim bolovima, onda je vjerovatno došlo do začepljenja arterije. Ovim je pacijentima potrebna hitna ljekarska pomoć. Za cirkulaciju krvi u nogama štetno je sjedenje sa presavijenim nogama na podu i sjedenje sa prekštenim nogama na stolici.
Noge je potrebno svakodnevno prati mlakom vodom i blagim sapunom. Naročitu pažnju treba posvetiti površinama ispod i izmedju prstiju. Njih treba prati lagano i pažljivo. Nakon pranja noge se posušuju čistom krpom ili ubrusom za noge. Površine izmedju i ispod prstiju posušuju se laganim nanošenjem ubrusa i upijanjem, a ne nikako trljanjem i grubim pritiskom na kožu. Sredstva koja povećavaju vlažnost suhe kože se preporučuju pri njezi nogu.
Pored navedenih načina prevencije pojave dijabetičkog stopala kožu možete tretirati sa DiaFoot proizvodom, na bazi uree, dekspantenola i vitamina E. DiaFoot se koristi da prevenira i spriječi suhu, hrapavu, ljuskavu, svrbežnu kožu, koja se najčešće javlja na stopalima kod pacijenata oboljelih od dijabetesa. Urea je hidratantno i keratolitično sredstvo, koje povećava penetraciju vode kroz kožu. Proizvod je namjenjen da: pospješuje epitelizaciju, vlaži i njeguje suhu i oštećenu kožu, smanjuje orožavanje, ubrzava zarastanje rana, štiti od gljivica i bakterija. Sa primjenom proizvoda preventivno ćete smanjiti pojavu suhe kože i dijabetičkog stopala.
Ukoliko ste pacijent obolio od dijabetesa, vodite brigu o zdravlju svoje kože. Koža je najveći ljudski organ, te je izuzetno značajna briga o njenom zdravlju. Dosta je faktora koji uzrokuju pojavu suhe kože, međutim čest uzročnik je i sam dijabetes. Neadekvatnom kontrolom nivoa šećera u krvi, smanjuje se cirkulacija, pogotovo u ekstremitetima. Smanjenom cirkulacijom dolazi do smanjenja vlage u koži, te pojave suhe i hrapave kože. Da biste izbjegli moguće komplikacije, koje mogu dovesti do pojave i dijabetičkog stopala preporučujemo vam primjenu DiaFoot kreme. Urea kao jako hidratantno i keratolitično sredstvo, koje povećava penetraciju vode kroz kožu preventivno će smanjiti mogućnost pojave suhe kože ili ukoliko se pojavila, smanjiti njene simptome. Potražite DiaFoot u najbližoj apoteci i očuvajte zdravlje svoje kože.