U prethodnom članku smo ukratko naveli prednosti i mane žvakanja žvakaće gume, te negativan efekat na zdravlje zuba i našeg organizma, pisali smo o mnogim zabludama o žvakaćim gumama, a danas u novom članku osvrnut ćemo smo na glavni sastojak žvakaćih guma, ksilitol. Svi brendovi žvakaćih guma potenciraju da su bez šećera, te na taj način smanjuju mogućnost odbijanja žvakaćih guma čak i pacijenata oboljelih od dijabetesa. Stvarno je tačno da pravi šećer nije prisutan u žvakaćim gumama, međutim u svakoj od njih je prisutan ksilitol ili sorbitol. Šta su ove dvije supstance? Koje su prednosti djelovanja ksilitola, te njegovi nedostatci moći ćete pročitati u nastavku članka. Sigurno da do sada niste pratili nivo šećera u krvi nakon žvakanja, te samu promjenu nivoa šećera u krvi, u ovom članku možete pročitati da li do nje uopšte dolazi i ukoliko ste pacijent obolio od dijabetesa da li je potrebno u potpunosti izbjegavati žvakaće gume.
Ksilitol još poznat kao pentanepentol ili E 967 predstavlja u osnovi prirodni šećerni alkohol koji se može stvoriti u biljkama i u ljudskom tijelu u okviru metabolizma šećera. Ovo je prednost ksilitola u odnosu na sintetičke zaslađivače poput aspartama. Obzirom da se radi o prirodnoj supstanci, naše tijelo obično uključuje ksilitol bez problema u metabolizmu. Međutim nije za sve žive organizme ksilitol poželjan, na primjer za pse, ksilitol je fatalan, pa ne bi trebali jesti hranu zaslađenu ksilitolom.
Ovu bijelu kristalnu supstancu, koja je izvrsno topljiva u vodi, tijelo reaguje na nju, a ima i svoju energetsku vrijednost. U svom prirodnom obliku, ksilitol (međunarodno ime – ksilitol) nalazi se u mnogim povrću i voću, a može se dobiti i iz bobica, gljiva, zobi, kukuruznih ljuski, brezove kore. Industrijska proizvodnja ove tvari odvija se preradom tvrdog drveta ili kukuruza. Supstanca je otkrivena tek krajem XIX stoljeća, od tada je postala popularna u Europi (uostalom, tamo je otkrivena) kao zaslađivač za ljude koji pate od dijabetesa.
Asimilacija ksilitola odvija se bez sudjelovanja inzulina. Zbog ovog efekta dijabetičari mogu bez problema koristiti ovu supstancu. Apsorpcija zaslađivača je vrlo spora.
Poznato je da šećer nosi mnoga negativna svojstva, te iz tog razloga uvijek tražimo bezopasne zaslađivače. Ksilitol je prirodna supstanca koja ima ukus vrlo blizu običnom šećeru, gotovo da i nema utjecaja na šećer u krvi, a također je i mnogo manje kalorična. Ksilitol žvakaća guma ima pozitivan zubni učinak i osvježavajući učinak, a za razliku od aspartama, osim slatkog ukusa, nema negativne nuspojave. Prema tome vodite računa pri izboru žvakaćih guma, pratite njihov sastav.
Preporučuje se vrlo umjerenu upotrebu zaslađivača bez obzira koliko nam se korisni činili. Na putu do zdravije prehrane, (za one koji žele izuzeti redoviti šećer iz svoje prehrane), ksilitol je zanimljiva alternativa.
Ksilitol može zamijeniti šećer tijekom pečenja, kuhanja i deserta. Međutim, ksilitol ima laksativni učinak u količini od 0,5 g na kilogram tjelesne težine. Čak i u malim količinama, može ovisiti o osjetljivosti ili individualnoj toleranciji na probavne smetnje.
Ipak, poznato je da se ljudsko tijelo može postepeno naviknuti na velike količine ksilitola (do 200 grama po osobi dnevno). Možete početi, na primjer, nježnim zaslađivanjem deserta ili pića, a zatim postepeno povećavajte njegovu količinu.
Pored svoje slatkoće i pozitivnog dejstva na ljudski šećer u krvi, ksilitol ima i druga korisna svojstva koja se mogu koristiti kao što smo napomenuli u oralnoj higijeni. Trenutno postoje brojna istraživanja da ksilitol može smanjiti razvoj zubnog karijesa u djece i odraslih. Običan šećer pogodan je za razvoj bakterija u usnoj šupljini. Kiseline koje nastaju u toku tog procesa uništavaju zubnu caklinu. Kao rezultat toga dolazi do lomljivih zuba, karijesa i halitoze.
U odnosu na šećer, ksilitol ne može biti uzgajalište karijesnih bakterija. Ksilitol ima antibakterijska svojstva i značajno smanjuje razvoj bakterija u ustima.
Namjena ksilitola u proizvodima:
- Emulgator – uz njegovu pomoć možete miješati komponente koje se ne kombiniraju u normalnim uvjetima.
- Zaslađivač – daje slatkoću, manje je kaloričan od šećera.
- Stabilizator – zahvaljujući njemu se formira, a takođe se zadržava tekstura i oblik proizvoda. Dakle, ako se meso prelije otopinom ksilitola, tada će svježina proizvoda trajati oko 2 tjedna na temperaturi od 0 do 5 stepeni. A kada se ova supstanca koristi u proizvodnji kobasica, poboljšava njihov ukus, a također čini boju privlačnom.
- Hidratantno sredstvo – može sačuvati vlagu, pa se često koristi u mesno-prerađivačkoj industriji za povećanje težine krajnjeg proizvoda
Ksilitol, čija je primjena prihvatljiva kod trudnica, značajno smanjuje broj bakterija streptokoka u plodu u razvoju.
Ovaj nadomjestak šećera često se dodaje nazalnim lijekovima jer smanjuje rizik od astme, rinitisa, alergija i sinusitisa. Kao takva, ova supstanca nije štetna. Negativni učinak može se primijetiti samo kod pojedinačne netolerancije na ovaj dodatak hrani ili u slučaju prevelike doze.
Dnevna doza takvog zaslađivača ne smije biti veća od 50 grama dnevno za odraslu osobu. U suprotnom, moguće su negativne manifestacije poput napuhanost, pojačano stvaranje plinova, neredovna stolica.
Ksilitol ne sadrži fruktozu, te kao takav ima malo ili nikako uticaja na nivo šećera u krvi, samim tim na nivo inzulina. Za razliku od njega negativni efekat dodanog šećera (i kukuruznog sirupa sa visokim sadržajem fruktoze) je taj da on dovodi do porasta nivoa šećera u krvi i inzulina. Zbog visokog sadržaja glukoze, pretjerana konzumacija takvog šećera može dovesti do inzulinske rezistencije i različitih metaboličkih problema. Glikemijski indeks ksilitola (pokazatelj koji pokazuje koliko brzo neki proizvod podiže šećer u krvi) iznosi samo 7. Za poređenje, glikemijski indeks redovnog šećera je 60-70. Smatra se zaslađivačem koji se može bez problema koristiti za mršavljenje, jer sadrži 40% manje kalorija od šećera.
Ksilitol je odlična alternativa šećeru osobama oboljelim od dijabetesa, predijabetesa, gojaznosti i drugih metaboličkih problema.
Za razliku od šećera, ksilitol ima malo utjecaja na razinu šećera u krvi i inzulina. Mnoge studije na pokazuju njegov impresivan efekat na metabolizam. Kao što smo napomenuli emulgator, stabilizator, zaslađivač i hidratantno sredstvo koje se dodaje u hranu zbog slatkog ukusa sličnog šećeru. Upotrebom ksilitola za posljedicu nećete imati povećanje nivoa šećera u krvi ili će taj uticaj biti izuzetno mali. Ukoliko se pridržavate pravilne upotrebe ksilitola uspješno možete zasladiti svoju hranu, očuvati zube od propadanja i razvoja karijesa. Birajte namirnice u kojima se nalazi ksilitol, ali u dozvoljenim količinama.