Uspješna kontrola bolesti zavisi od mnogo faktora. Najveći efekat na kontrolu nivoa šećera u krvi ima dijeta, tjelesna aktivnost, te različite preventivne mjere koje su prema preporukama ključne u normalnom načinu života sa dijabetesom. Iako se na mnogo načina trudimo da nivo šećera u krvi držimo pod kontrolom, često se dešava da usljed neadekvatne kontrole nivoa šećera u krvi tijelo bude oslabljeno, posebno u slučaju kada je dijabetes prisutan dugo godina, ukoliko je prisutno i neko od drugih hroničnih oboljenja. U tom periodu slabosti organizam je veoma osjetljiv na različite faktore iz okoline koji dodatno mogu uticati na poremećaj ravnoteže u samom sistemu te dovesti do posljedica, od kojih je najčešća povećanje tjelesne temperature. Zbog toga se pacijentima oboljelim od dijabetesa najčešće preporučuje suplementacija različitim multivitaminskim kompleksima koji bi doprinijeli jačanju imuniteta i olakšali organizmu da se izbori sa različitim spoljnim i unutrašnjim faktorima.
Može li se kod pacijenata oboljelih od dijabetesa povećati temperatura i šta je razlog tome? Povećanje temperature jedan je od simptoma upalnog procesa, kako kod zdravih ljudi, tako i kod osoba oboljelih od dijabetesa. Granice temperaturnih oscilacija kod pacijenata s dijabetesom mogu se uporediti s onim običnih ljudi.
Lagano povećanje temperature do 36,90 ° C, ne predstavlja uvijek razlog za zabrinutost, jer to može biti posljedica pojedinačne karakteristika tijela. Ukoliko temperatura i dalje raste i pređe granicu od 37, 00 ° C, te vrijednosti se nađu u rasponu od 37,00- 39,00 ° C, preporučuje se da se odrade određena ispitivanja. Visoka temperatura kod osoba oboljelih od dijabetesa signalizira prisustvo upale i zahtijeva trenutno djelovanje da bi se ustanovio i zaustavio izvor upale.
Faktore koji utiču na promjenu tjelesne temperature svih osoba, ne samo osoba oboljelih od dijabetesa su klasificiramo u dvije skupine:
- Spoljni faktori – virusne ili bakterijske infekcije, izloženost visokim temperaturama okoline,
- Unutrašnji faktori- akutna ili hronična oboljenja organa, nedostatak inzulina.
Treba imati na umu da visoka temperatura takođe može biti i uzrok povećane glukoze i posljedica hiperglikemije. Ako glikemijski status nije normalan, dugo je u granicama od 9 -15 mmol / l ili više, pacijent će početi da osjeća povišenu tjelesnu temperaturu.
Dugotrajna hiperglikemija, za koju je karakterističan visok sadržaj glukoze u krvotoku, uzrokuje vaskularne komplikacije i negativno utječe na bubrege i živčane linije. Zbog toga je neophodno pri samoj dijagnoszi dijabetesa biti svjestan važnosti uspješne kontrole nivoa šećera u krvi. Pridržavajte se savjeta za dijetu, potrudite se povećati svoje tjelesne aktivnosti, te primjenjujte terapiju. Ukoliko vas je pri dijagnozi strah od hronične terapije, pokušajte nivo šećera u krvi regulisati prirodnim proizvodima nadopune prehrani. Prema preporuci Amerčke Dijabetološke Asocijacije dodaci prehrani trebaju da budu prvi korak u liječenju dijabetesa. Potražite DiaControl u najbližoj apoteci, te pitajte za savjet. DiaControl je na bazi srebrene svilenice koja djeluje na smanjenje nivoa šećera u krvi. Jednom do dvije kapsule dnevno uspješno će vam pomoći da nivo šećera u krvi držite u granicama normalnih vrijednosti. DiaControl možete koristiti neovisno od toga da li imate terapiju ili ne, te prema tome i dozirajte broj kapsula u toku dana.
Oslabljeni imunitet i visoka koncentracija glukoze u krvi doprinose aktivnom rastu patogenih virusa i gljivica. Povišena temperatura, kod pacijenata oboljelih od dijabetesa tipa 2, može se pojaviti pod uticajem sljedećih faktora:
- Visoki šećer u krvi duži vremenski period.
- Prehlada, respiratorne i ENT infekcije, tonzilitis, upala pluća. Tijelo pacijenata oboljelih od dijabetesa veoma je osjetljivo na infekcije aerobnim bakterijama – koji su i najčešći uzročnici prehlade. Zbog toga je česta preporuka suplementacija multivitamiskim kompleksima koji bi vašem organizmu dali snagu da se izbori protiv različitih spoljnih faktora.
- Gljivične infekcije (kandidijaza, histoplazmoza). Ovi faktori su karakterističniji za žene.
- Pijelonefritis, cistitis. Upala bubrega i mjehura može biti uzrokovana i bakterijama i povišenim nivoom šećera u krvi duži vremenski period.
- Tuberkuloza Kochov bacil, koji je uzročnik tuberkuloze, intenzivno se razvija u slatkom okruženju (koje nastaje usljed povišenog nivoa šećera u krvi).
- Hipertermija. Boravak u sobi, kupaonici u kojoj su temperature visoke duži vremenski period ili na otvorenom, u vruće ljeto, često mogu biti uzrok pregrijavanja tijela.
Visoka tjelesna temperatura predstavlja izmjerenu tjelesnu temperaturu iznad 37, 00 °. Ona može biti posljedica različitih faktora (spoljnih ili unutrašnjih). Da biste smanjili mogućnost povećanja temperature, a pacijent ste obolio od dijabetesa preporučuje se suplementacija muktivitamiskih kompleksa, te uspješna regulacija nivoa šećera u krvi. Neophodno je da nivo šećera u krvi bude u okviru normalnih vrijednosti, na taj način bi smanjili vjerovatnoću povišene temperature, kao i slabljenja imuniteta. Ne morate razmišljati o tome koje vitamine i minerale unositi, jer vam je u apotekama dostupan multivitaminski kompleks DiaVit, koji u samo jednoj tableti sadrži 25 vitamina i minerala neophodnih za pacijenta oboljelog od dijabetesa. Od sada možete biti sigurni da su dnevne potrebe zadovoljene sa samo jednom kapsulom DiaVita. Uz idealnu kombinaciju dodataka prehrani DiaVit i DiaControl smanjite ćete vjerovatnoću pojave temperature kao posljedicu povišenog nivoa šećera krvi, a vaš organizam će biti jači u borbi protiv različitih spoljnih faktora koji mogu dovesti do povišene temperature.