Dijabetička retinopatija je bolest oka koja pogađa oboljele od dijabetesa. Nastajte kada visok šećer u krvi i visok pritisak u sitnim krvnim sudovima oka, dovedu do njihovog oštećenja i “curenja krvi u oko”. Ovo stanje može biti blago uz simptom zamućenog vida, a može progredirati do teškog oblika koji može dovesti do sljepila.
Je li sve tako crno?
Dobra vijest je da se dijabetička retinopatija može prevenirati, odložiti i ublažiti, ali je na tom putu potrebna predanost i odlučnost pacijenta. Pacijenti se moraju educirati da li su pod povećanim rizikom za njen razvoj, i ako jesu kako da ga smanje.
Da li imam povećan rizik za dijabetičku retinopatiju?
Što pacijent ima više nabrojanih faktora rizika, to ima veću vjerovatnoću da će razviti dijabetičku bolest oka.
- Loša glikemijska kontrola
- Pušenje
- Visok krvni pritisak
- Visok holesterol
- Starija životna dob
Kako ću znati da li imam retinopatiju?
Simptomi na početku mogu biti odsutni, potom blagi, te progredirati do teških. Nekada simptomi dolaze naglo, kao što je nagli gubitak vida.
- Tačke ili mrlje u vidnom polju
- Zamućen, zamagljen vid
- Osjećaj promjene oštrine vida
- Otežano raspoznavanje boja
- Otežan noćni vid
- Gubitak vida
Kako se postavlja dijagnoza retinopatije?
Najdostupniji pregled za dijagnozu retinopatije je pregled očnog dna. Postoje jasne smjernice kada i koliko često se ovaj pregled radi.
Kako mogu retinopatiju držati pod kontrolom?
Da bi se smanjio rizik od razvoja retinopatije, kao i njeno odlaganje, te usporavanje njenog napredovanja, potrebna je disciplina oboljelog u postizanju navedenih zadataka:
- Optimalizirati glikemijsku kontrolu
- Optimalizirati krvni pritisak
- Optimalizirati lipidni status
- Redovan pregled očnog dna
- Prestanak pušenja i konzumiranja alkohola
- Smanjiti unos šećera, masnoća i soli
- Zdrav stil života i idealna tjelesna težina
Kada raditi pregled očnog dna?· Tip 1 dijabetes: u prvih pet godina od postavljanja dijagnoze
|
Šta još mogu učiniti da pomognem svojim očima ?
Postoje brojni suplementi za pomoć oku u dijabetesu. To su različiti nutrijenti, vitamini, minerali.
Kliničke studije su dokazale značaj karotinoida, luteina i zeaxantina u zaštiti oka. Njihova veća koncntracija u očnom tkivu smanjuje rizik od razvoja katarakte, štiti retinu od oštećenja i makulu od degradacije. Brojna istraživanja dokazuju da veći unos ovih nutrijenata,u hrani ili suplementima, dovodi do porasta njihove koncentracije u serumu, tkivima, a posebno retini, te povećava gustoću makularnog pigmenta.
U pomoć karotenoidima vrlo uspješno priskaču dobro poznati vitamini, kao što su Vitamin B12, Vitamin C, Vitamin E. Vitamin B12 je najbolji predstavnik B kompleksa u borbi protiv retinopatije. Ima moćan protuupalni učinak. Snižava homocistein, koji bi inače oštećivao male krve sudove, u koje spadaju i krvni sudovi retine.Vitamin C je snažan antioksidans, te smanjuje rizik od nastanka katarakte.Vitamin D, ukoliko je snižen, a snižen je u većeg dijela populacije, je povezan sa makularnom degeneracijom. Vitamin E je također povezan sa smanjenjen rizika od katarakte.
Mogu li ove nutrijente unijeti hranom?
Lutein i zexantin se mogu u organizam unositi hranom ili suplementima. U velikoj koncentraciji su prisutni u zelenom lisnatom povrću ili žutom povrću i žumancu, a prvo mjesto zauzima kuhani špinat. Problem sa luteinom kod oboljelih od dijabetesa je njegovo taloženje u masnom tkivu, te je vrlo teško ishranom održavati optimalne koncentracije u krvi.
Zadovoljavajući nivo vitamina B, C, D i E u krvi oboljelih od dijabetesa je također teško postići isključivo unosom hranom. Osobe sa dijabetesom, osim što su zbog postojanja hronične bolesti već pod rizikom za vitaminsko-mineralni deficit, imaju i dodatni razlog za nedostatak ovih za život značajnih nutrijenata zbog posebnog režima ishrane u cilju bolje kontrole bolesti. Na primjer dobar izbor C vitamina je voće, ali zbog visokog udjela ugljikohidrata voće nije baš preporučljiva namirnica, a posebno ne u količini, koja bi bila dovoljna da zadovolji vitaminske potrebe.
Kako mogu optimalizirati nivo ovih nutrijenata u organizmu?
Uzimajući dnevne multivitaminske i mineralne suplemente, posebno dizajnirane prema vrsti problema i za oboljele od dijabetesa može riješiti ovaj problem.