Od svih lijekova koji se propisuju pacijentima oboljelim od dijabetesa, antidepresivi bi mogli biti najkorisniji. Generalno, većina antidepresiva djeluje tako što povećava nivo hemikalija koje oslobađa mozak u cilju poboljšanja nivoa raspoloženja kod pacijenta.
Depresija je često oboljenje koje se javlja kod osoba oboljelih od dijabetesa tip-a 2, jer pacijenti smatraju da je upravljanje i kontrola ove bolesti veliko opterećenje.
Dobra vijest jeste da osobe koje koriste terapiju za depresiju, uspješno kontrolišu nivo glukoze u krvi i sa lakoćom se bore protiv dijabetesa u odnosu na skupinu pacijenata koji ne uzimaju terapiju.
Studija objavljena 2016. godine, urađena među doktorima porodične medicine, koji prate dnevnike svojih pacijenata oboljelih od dijabetesa. Doktori nisu mogli potvrditi tezu da antidepresivi utiču pozitivno na kontrolu nivoa glukoze u krvi. Oni smatraju da je moguće da su pacijenti uspješno kontrolisali nivo glukoze zdravom prehranom i povećanom fizičkom aktivnošću, ali takođe smatraju da antidepresivi su ih sigurno potakli da nešto promjene u stilu života i pogledu na kontrolu dijabetesa.
Objavljeni su rezultati studije, zasnovane na ispitivanju uticaja vrste propisanog antidepresiva na kontrolu glukoze u krvi. U ovoj studiji nije se pratilo pravilno i redovno korištenje terapije, već samo efekat različitih antidepresiva. Cilj je bio od ukupno 19 antidepresiva, pronaći najbolji za pacijenta oboljelog od dijabetesa.
Uopšteno rečeno, većina antidepresiva djeluje isto, potiče mozak na lučenje hemikalija koje pozitivno utiču na raspoloženje pacijenta oboljelog od dijabetesa. Hemikalije koje pozitivno utiču na raspoloženje su serotonin, dopamin, norepinefrin, koji djeluju kao neurotransmiteri u komunikacijskoj mreži mozga. Nakon što pošalje poruku među nervne ćelije, isti neurotransmiteri se ponovo apsorbuju u nervne ćelije mozga. Antidepresivi djeluju, tako što blokiraju ovaj proces ponovne apsorpcije, te na taj način osposobe se veće količine dostupnih neurotransmitera. Različite vrste antidepresiva djeluju na različite neurotransmitere.
Antidepresivi iz skupine selektivnih inhibitora ponovnog preuzimanja serotonina (SSRI), za metu imaju serotonin kao neurotransmiter. Ova klasa antidepresiva je jedna od najčešće propisivanih vrsta antidepresiva.
Inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina i norepinefrina (SNRI) su novija klasa antidepresiva, čije djelovanje se zaniva na blokadi ponovne apsorpcije serotonina i norepinefrina.
Posao neuropsihijatra je da procjeni da li propisivanje jednog antidepresiva pacijentu oboljelom od dijabetesa pruža veću korist nego štetu. Pacijenti oboljeli od dijabetesa tip 2 trebaju detaljan analitički pristup. Za primjer pogledajmo djelovanje SNRI skupine antidepresiva. Posljedica njegovog djelovanja je visok krvni pritisak. Sa druge strane antidepresivi iz skupine tricikličnih antidepresiva (TCAs) povezani su sa povećanjem tjelesne težine kod pacijenta oboljelog od dijabetesa.
Bez obzira na tretman koji pacijent obolio od dijabetesa koristi za depresiju, jedna stvar ppotrebno je da bude jasna: duševno stanje pacijenta mora se nadgledati u toku kontrole dijbetesa. U prepoznavanju ove sve veće potrebe, Američka Dijabetes Asocijacija kreirala je psihosocijalno radno mjesto za zdravstvene profesionalce, čija je dužnost skenirati mentalno zdravlje pacijenta oboljelog od dijabetesa.
Ljudima oboljelim od dijabetesa potrebni su suosjećajni kliničari koji su svjesni, doživotnog izazova življenja sa dijabetesom i specifičnim mentalnim zdravljem koji ima uticaj na kontrolu dijabetesa.
Smatra se da će ova incijativa imati pozitivan uticaj na njegu pacijenata oboljelih od dijabetesa, te da će dovesti do optimalnog zdravstvenog stanja samog pacijenta.
Preuzeto sa: diabeteshealth