Imam dijabetes, koji napitak je najbolji za mene?

Imati dijabetes znači biti svjestan šta jedemo i pijemo. Na taj način možemo kontrolisati količinu ugljikohidrata koje unesemo, u cilju bolje kontrole nivoa glukoze u krvi.

Američka Dijabetes Asocijacija (ADA) preporučuje pića sa nula kalorija ili pića sa malim udjelom kalorija, za pacijente oboljele od dijabetesa.

Odabir pravog pića pomaže da:

  • izbjegnete neugodne nus pojave njegove upotrebe
  • upravljate simptomima
  • održite vašu težinu

Piće bez ili malim udjelom kalorija je pravi odabir za pacijenta oboljelog od dijabetesa, prilikom izbora. Iscjedite svjež limun ili dospite limunovog soka u piće da bi smanjili količinu kalorija. Treba imati na umu da čak tekućine bez šećera, kao što su mlijeko ili sok od povrća treba konzumirati umjereno. Bilo da se nalazite u restoranu ili kod kuće, u nastavku su najbolje opcije za odabir pića.

5 najboljih pića za pacijente oboljele od dijabetesa

  1. VODA

Kada se radi o hidraciji, voda je najbolji izbor za pacijente oboljele od dijabetesa. Nalazi se na prvom mjestu jer neće povećati nivo šećera u krvi. Visok nivo šećera u krvi može izazvati dehidrataciju organizma. Konzumiranje dovoljne količine vode mođe pomoći vašem tijelu da ukloni višak glukoze preko urina. Institut za medicinu preporučuje da muškarci u toku jednog dana trebaju popiti 13 šoljica, a žene 9 šoljica vode.

Ukoliko niste ljubitelj obične vode, možete joj promjeniti okus dodatkom limuna, limete, narandže, mente ili zaleđenih malina.

  1. ČAJ

Različiti sastojci čajeva imaju dokazano djelovanje na smanjenje nivoa glukoze u krvi. Sastojci kao što je kukuruzna svila, ljuska pasuljevine, list borovnice, nadzemni dio kičice, list duda, nadzemni dio kunice, list koprive i drugi, dokazano djeluju na kontrolu glikemije.

Pronađite svoju idealnu mješavinu čaja, te kontrolišite svoj šećer bez puno muke. U toplijem periodu, svoj čaj možete ostaviti u frižideru da se ohladi. Nakon toga osvježite se ledenim čajem, a ujedno regulišite nivo glukoze u krvi.

  1. KAFA

Rezultati studije urađene u 2012. godini dokazuju da upotrebom kafe, smanjujemo rizik od razvoja dijabetesa tip 2. Istraživači su izjavili da je nivo rizika opao još više kod uzoraka koji su pili dnevno 2-3 čaše. Ovo je dokazano za dvije vrste kafe sa kofeinom i bez kofeina. Ukoliko uslijed konzumacije kafe sa kofeinom osjetite nervozu, slobodno možete uzeti kafu bez kofeina, efekat na smanjenje rizika je jednak. Kao i čaj, kafu ne šećerite. Ukoliko dodate u kafu šećer, mlijeko ili šlag, povećava se broj unijetih kalorija, te dolazi do rasta nivoa šećera u krvi.

  1. SOK OD POVRĆA

Dok većina voćnih sokova ima veliću količinu šećera u sastavu, sok od paradajza ili nekog drugog povrća ne pripada toj skupini. Blendajte miks zelenog povrća, celera ili krastavca. Ovaj sok neće uticati na glikemiju, a ujedno ćete unijeti potrebne količine vitamina i minerala.

  1. MLIJEKO SA MALO MASNOĆA

Mliječni proizvodi bi trebali biti sastavni dio svakodnevne prehrane pacijenata oboljelih od dijabetesa. Mliječni proizvodi imaju u svom sastavu korisne minerale, ali i ugljikohidrate.

Kada birate, izaberite mlijeko bez šećera, sa malo masnoća ili obrano mlijeko. Ograničite se na jednu ili dvije čaše mlijeka na dan. Takođe možete probati kokosovo mlijeko sa malim količinama šećera. Sojino i rižino mlijeko u svom sastavu imaju ugljikohidrate, pa provjerite ambalažu.

5 najgorih pića za pacijente oboljele od dijabetesa:

  1. OBIČNI SOK

Obični sokovi zauzimaju prvo mjesto među pićima koja se ne preporučuju za pacijente oboljele od dijabtesa. U prosjeku jedan sok ima 40g ugljikohidrata i 150 kalorija. Konzumiranje ovog slatkog pića je povezano sa propadanjem zuba i dobijanjem na težini.

  1. ENERGETSKA PIĆA

Energetska pića u svom sastavu imaju veće količine kofeina i ugljikohidrata. Istraživanja su pokazala da upotreba ove vrste pića ne samo da utiču na povećanje nivoa glukoze u krvi, već uzrokuju i inzulinsku rezistenciju. Ovo može povećati rizik za razvoj dijabetesa tip 2. Previše kofeina može izazvati nervozu, nesanicu i povećati nivo krvnog pritiska.

  1. DIJETALNI SOK

Vještački zaslađivači, poput onih koji su prisutni u dijetalnim sokovima, mogu negativno uticati na izvor bakterija u vašem stomaku. Upotreba ove vrste sokova, može uzrokovati inzulinsku rezistenciju, što povećava rizik za razvoj dijabetesa.

U studiji urađenoj 2009. godine, ispitivana je veza upotrebe dijetalnih sokova sa rizikom od razvoja metaboličkog sindroma. Ovaj sindrom nastaje kao posljedica skupine poremećaja u organizmu, kao što su:

  • visok krvni pritisak,
  • visok nivo holesterola,
  • visok nivo triglicerida,
  • visok nivo šećera u krvi,

Dokazano je da osobe koje konzumiraju dijetalne sokove imaju povećan nivo glukoze u krvi i obim struka.

Prirodom-protiv-Dijabetesa-DiaLine-Sarajevo

  1. SLATKASTI VOĆNI SOKOVI

Upotreba voćnih sokova je dobra u umjerenim količinama. Zaslađeno voće može povećati unošenje količine ugljikohidrata upotrebom. Ovo može uticati na nivo glukoze u krvi, te povećati težinu pacijenta. Ukoliko imate sok koji neće izblijediti, budite sigurni da imate 100% sok napravljen samo od voća, te da nema dodatnog šećera u sastavu.

  1. ALKOHOL

Ukoliko imate visok krvni pritisak ili oštećenje nerava, upotreba alkohola pogoršava stanje. Provjerite sa svojim zdravstvenim savjetnikom da li smijete konzumirati alkoholna pića. Alkohol se razlaže do šećera, te se ti šećeri nakupljaju u krvi.

Studija objavljena 2012. godine pokazala je da muškarci koji piju alkoholna pića imaju veći rizik za razvoj dijabetesa. S drufe strane rezultati za žene pokazuju da povećanje rizika zavisi od vrste alkohola. Povećan unos alkohola povećava rizik za razvoj preddijabetesa i dijabetesa tip 2, dok unos vina smanjuje rizika za razvoj dijabetesa tip 2.  Neke studije su dokazale pozitivan uticaj konzumiranja crvenog vina ukoliko pacijent ima dijabetes, ali to nije u potpunosti istraženo.

Ukoliko planirati piti alkohol, a pacijent ste obolio od dijabetesa, preporučuje se konzumacija crvenog vina, zbog antioksidantnih osobina i niske količine ugljikohidrata.

Kada birate piće, jednostavno uzmite vodu. Pijte vodu kad god ste u prilici. Čaj koji nije pošećeren ili mlijeko. su takođe dobar izbor. Ukoliko se pitate koji čaj, izaberite brižno odabranu čajnu mješavinu sa sastojcima koji djeluju na smanjenje šećera u krvi.

Preuzeto sa Healthline

Diabetes
Online informativni portal za podizanje svijesti o zdravim načinima života, prevenciji i liječenju dijabetesa te zbrinjavanju komplikacija dijabetesa.