Banane i dijabetes

Voće i raznovrsna hrana koja tijelu obezbjeđuje vitamine, minerale, vlakna, antioksidanse i vodu ne smije nedostajati u ishrani bilo koje osobe, pa samim tim niti u ishrani osoba oboljelih od dijabetesa. Međutim, ukoliko ste pacijent obolio od dijabetesa morate paziti prilikom konzumacije voća, a posebno banana. U ovom trenutku normalno je da se mnogi ljudi pitaju da li je jesti bananu dobro ili loše ukoliko imamo dijabetes. Može li dijabetičar jesti bananu? Kratki odgovor je DA, dok je najtačniji odgovor “zavisi”.

Voće se uopšteno preporučuje u okviru zdrave i uravnotežene ishrane, a to je vrsta ishrane koja se preporučuje pacijentima s dijabetesom. Uz to, voće i povrće pomaže u sprečavanju pojave drugih bolesti poput raka ili srčanih problema, čiji se rizik povećava kod dijabetesa.

Banane se mogu uključiti u ishranu osoba sa dijabetesom, pa čak i biti korisne za njih. One pružaju organizmu niz važnih hranjivih sastojaka, uključujući:

  • Vitamin B6
  • Vitamin C
  • Kalijum
  • Magnezijum
  • Mangan
  • Vlakno

Banane su voće bogato ugljenim hidratima. U zelenim ili nezrelim bananama ti su ugljeni hidrati uglavnom skrob, dok se u zrelim bananama taj skrob pretvaraju u šećere. Šećeri prisutni u zrelim bananama uglavnom su saharoza, fruktoza i glukoza, što može doseći 16% ukupne banane, zbog toga se preporučuje upotreba zelenih banana pacijentima oboljelim od dijabetesa.

Visok sadržaj vlakana u bananama, zajedno sa rezistentnim skrobom, pomaže nam da izbjegnemo skokove glukoze u krvi. Uz to sadrže pektin koji djeluje na sličan način kao vlakna, zajedno čine da sporije, dugotrajno apsorbujemo ugljene hidrate. Sadržaj pektina i rezistentnog skroba opada kako banana sazrijeva.

Kalijum je najpoznatija komponenta banane. Osim što pomaže u regulaciji vode u našem tijelu i što je neophodan za pravilan razvoj, pokazalo se da ima i pozitivne efekte na gustoću kostiju, pomažući u prevenciji bolesti poput osteoporoze.

Vitamin C prisutan u mnogim vrstama voća, pomaže da poboljša naš imunološki sistem, proizvodnju kolagena, antioksidans je, i takođe nas štiti od slobodnih radikala.

Vitamin K, takođe prisutan u bananama, neophodan je za pravilno zgrušavanje krvi i razvoj zdravih kostiju i tkiva.

Svo voće ima zdravstvene prednosti, pa i banane nisu izuzetak. Banane su bogate kalijumom koji pomaže u regulaciji otkucaja srca, održavanju ravnoteže tečnosti i uklanjanju viška natrijuma. Ravnoteža kalijuma i natrijuma takođe je potrebna u tijelu kako bi se održao zdrav Ukoliko imate problema sa želucem, banane je lahko jesti i probaviti, a mogu pomoći u nadomeštanju gubitka kalijuma uzrokovanog na primjer, povraćanjem ili prolivom. Uz to, banane sadrže probiotike, koji su nesvarljive supstance u hrani, koje podstiču rast dobrih bakterija – probiotika, u probavnom traktu. Pored navedenih benefita banane sadrže i triptofan, aminokiselinu koja pomaže u povećanju serotonina, hemijske supstance koja vam pomaže da se osećate dobro. Triptofan je takođe uključen u održavanje memorije i sposobnosti učenja novih stvari.

Banane često budu na lošem glasu zbog svog slatkog ukusa i činjenice da banana srednje veličine sadrži gotovo 30 grama ugljenih hidrata – ista količina ugljenih hidrata je u dvije kriške hljeba. Ali, trebate li se zaista kloniti banana ako imate dijabetes? Nije potrebno, a evo iz kojeg razloga:

Glikemijski indeks banane

Jedan od načina kako odrediti kako hrana koja sadrži ugljene hidrate utiče na šećer u krvi jest posmatranje glikemijskog indeksa (GI). Glikemijski indeks rangira hranu na temelju toga koliko, i koliko brzo podižu nivo šećera u krvi.

Vrijednosti se kreću od 0 do 100 sa sledećim klasifikacijama:

Nizak GI: 55 ili manje.

Prosiječni GI: 56-69.

Visoki GI: 70-100.

Prirodom-protiv-Dijabetesa-DiaLine-Sarajevo

Dijeta zasnovana na hrani sa niskim GI smatra se posebno dobrom za ljude sa dijabetesom tipa 2. Razlog tome je što se hrana sa niskim glikemijskim indeksom sporije apsorbuje i uzrokuje postupni rast nivoa šećera u krvi, a ne velike skokove. Banane su na indeksu GI između niskog i srednjeg – između 42-62, zavisno od zrelosti.

U nastavku možete pročitati nekoliko preporuka o kojima bi trebalo da vodite računa ukoliko planirate jesti banane. Prilikom samog izbora banana kao dio prehrane potrebno je da budete oprezni sa veličinom porcije. Preporučuje se da pojedete manju bananu kako bi smanjili količinu šećera koju ste unijeli. Najbolje bi bilo da se opredijelite za banane koje nisu pretjerano zrele, jer je u njima sadržaj šećera dosta niži od onih koje su potpuno zrele.

Ukoliko danas planirate da jedete bananu vodite računa o drugom voću koje planirate unijeti u organizam u toku dana, na taj način lakše ćete regulisati i smanjiti glikemijski indeks, a nivo šećera u krvi će biti stabilan. Preporučuje se kombinacija banana sa drugom hranom, poput orašastih plodova ili punomasnog jogurta, kako bi usporili probavu i apsorpciju šećera u organizmu.

Kao što već znamo, dijabetes karakteriše visok nivo šećera u krvi, pa je dijabetičarima od vitalne važnosti kontrolisati i izbjegavati skokove šećera. I, s tim u vezi, mora se kontrolisati hrana koja ih uzrokuje. Iako su banane zdravo voće, istina je da imaju veliku količinu ugljenih hidrata i šećera, glavnih hranjivih sastojaka koji podižu nivo šečera u krvi. Ukoliko se pridržavate unaprijed napisanih preporuka prilikom konzumiranja banana, u vašoj ishrani iako ste pacijent obolio od dijabetesa banane se mogu naći. Ukoliko vas je strah da ćete upotrebom banana povećati nivo šećera u krvi, prepručujemo upotrebu DiaControla. Prirodni proizvod nadopune prehrani na bazi srebrene svilenice koji možete pronaći u svojim apotekama. Sa samo jednom do dvije kapsule dnevno zavisno od postojeće terapije nivo šećera u krvi ćete održavati u granicama normalnih vrijednosti.

Džana Mehanović mr ph
Product manager diabetes DiaLine doo