Alkohol i dijabetes

Kada sjedite da društvom, a pacijent ste obolio od dijabetesa, često ste u nedoumici da li bi smjeli nazdraviti ili popiti koju čašu alkoholnog pića da se opustite. Ukoliko se pitate da li je ispijanje alkohola sigurno za osobe sa dijabetesom, nadamo se da ćete u nastavku teksta pročitati dovoljno informacija koje će vam pomoći da odlučite da li je dozvoljeno pacijentima oboljelim od dijabetesa konzumirati alkoholna pića. Ako pijete alkohol, neke stvari morate prvo znati o sigurnosti alkohola. Da li je sigurno piti alkohol? Provjerite sa svojim liječnikom da li alkohol ometa lijekove koje već konzumirate ili da li dodatno iz bilo kojeg razloga komplikuje vaše zdravstveno stanje.

Ispijanje alkohola može dovesti do ozbiljnih reakcija koje za posljedicu mogu imati nizak nivo šećera u krvi, posebno ukoliko u terapiji primjenjujete inzulin ili pojedine vrste tableta za dijabetes koje stimuliraju oslobađanje insulina iz gušterače. Alkohol može utjecati i na druga zdravstvena stanja koja imate, poput oštećenja dijabetičnog živca, dijabetične bolesti oka i visokih triglicerida u krvi.

Preporučuje se da zatražite smjernice za upotrebu alkohola od svog ljekara. Koliko alkohola mogu popiti? Ako odlučite piti alkohol, pijte umjereno. Ograničite unos alkohola na najviše jednu porciju dnevno za žene, a ne više od dvije porcije dnevno za muškarce. Veličina alkohola u jednoj porciji jednaka je:

  • 0,3 l piva,
  • 0,14 l vina,
  • 0,02 l destilirane žestine (poput ruma, viskija, džina itd.)

Alkohol i rizik od niskog šećera u krvi Ako dijabetes upravljate samo dijetom i vježbanjem, pijenje alkohola može povećati rizik od niskog nivoa šećera u krvi. A ako uzimate inzulin ili vrste tableta za dijabetes koje stimuliraju proizvodnju insulina, pijenje alkohola može dovesti do još ozbiljnijih reakcija s niskim šećerom u krvi.

Jetra oslobađa glukozu da bi održala nivo šećera u krvi. Ali kada pijete alkohol, jetra je zauzeta razgradnjom alkohola, tako da za posljedicu ima smanjeno oslobađanje glukoze u krvotok. To može dovesti do pada nivoa šećera u krvi posebno ukoliko alkohol pijete natašte. Svakom alkoholnom piću treba otprilike oko 1- 1,5 sat da završi preradu u jetri. Sve to vrijeme postoji rizik od niskog nivoa šećera u krvi. Dakle, ako popijete 2 pića, udvostručite to vrijeme na 2 do 3 sata rizika od niskog nivoa šećera u krvi. Što se više konzumira alkohol, to je veći rizik od ozbiljnog smanjenja šećera u krvi. Rjesenje je da nikada ne pijte alkohol na prazan stomak. Uvijek konzumirajte alkohol uz obrok ili međuobrok koji sadrži ugljene hidrate. Nikada nemojte preskakati obroke niti zamjenjivati ​​alkohol za obrok. Slijedite i ove sigurnosne savjete: Znate da je simptom niskog šećera u krvi (hipoglikemija) i recite drugima koji su u vašoj blizini u toku konzumiranja alkohola. Ako biste se onesvijestili, oni oko vas moraju znati da je ovo hitna medicinska pomoć, a ne samo znak opijenosti. Stalno nosite narukvicu sa medicinskom iskaznicom na kojoj je navedeno da ste pacijent obolio od dijabetesa. Izvor ugljenih hidrata, poput tableta glukoze, nosite sa sobom u slučaju niskog nivoa šećera u krvi. Češće testirajte šećer u krvi. Efekti alkohola mogu vam otežati otkrivanje simptoma niskog nivoa šećera u krvi. U slučajevima ozbiljnog niskog nivoa šećera u krvi, injekcije glukagona možda neće djelotvorno djelovati na povišenje šećera u krvi, jer glukagonski hormon stimulira jetru da oslobađa glukozu, a kao što smo već naveli alkohol narušava taj proces. Ako kombinirate vježbu s alkoholom, rizik od niskog šećera u krvi još je veći. Budući da većina vježbanja smanjuje nivo šećera u krvi, češće provjeravajte šećer. Možda će vam trebati međuobrok sa ugljikohidratima kako biste spriječili nizak nivo šećera u krvi.

Ukoliko vodite računa o tjelesnoj težini, budite svjesni da alkohol ima puno kalorija i malo hranjivih sastojaka. Zato se alkohol često naziva “praznim kalorijama”. Kada jetra razgradi alkohol, on pretvara alkohol u masnoću. To znači da pijenje alkohola može dovesti do debljanja. Sa 7 kalorija po gramu, alkohol je gotovo jednako kaloričan kao i masnoća (9 kalorija po gramu). Iz navedene stavke iznad proizilazi i pojava pivskog trbuha! Upotreba alkohola takođe može dovesti do povišenih masnoća u krvi ili triglicerida, što povećava rizik od srčanih oboljenja. Jesu li neka alkoholna pića bolja od drugih? Da biste ispunili svoje ciljeve upravljanja šećerom u krvi, tjelesnom težinom i zdravljem srca, imajte na umu ove savjete: ukoliko nastojite smršati, ograničite unos alkohola ili razmislite o izbjegavanju alkohola kako biste prehranu riješili praznih kalorija. Pripazite na miješalice bogate kalorijama i ugljikohidratima poput redovnih gaziranih pića, sokova i tonične vode. Umjesto toga odaberite gaziranu vodu, dijetalne sokove, dijetalnu toničnu vodu i vodu. Odaberite svijetlo pivo umjesto običnog. Odaberite suha vina umjesto običnih vina, desertna vina i slatkih vina. Pogledajte listu kalorija i ugljikohidrata u popularnim alkoholnim pićima da biste pronašli odgovarajuće alkoholno piće sa najmanje kalorija.

Prirodom-protiv-Dijabetesa-DiaLine-Sarajevo

Molimo vas da zapamtite da pijete sigurno i odgovorno! Nikad ne pijte i ne vozite. Ne koristite opasnu opremu ili se upuštajte u aktivnosti koje zahtijevaju koordinaciju, koncentraciju ili budnost. Ne uzimajte vruću kupku, hidromasažnu kadu ili saunu, jer vrućina u kombinaciji s alkoholom može dovesti do prevelikog pada krvnog pritiska. Ukoliko pijete alkohol, upoznajte šta isto radi vašem tijelu.

U nastavku je tablica koja navodi popularna alkoholna pića i daje prosječnu veličinu porcije, sadržaj ugljikohidrata i broj kalorija. Ugljeni hidrati u veličini porcije (grami):

Vrsta pića Veličina doze Ugljenihidrati (grami) Kalorije (kcal)
Pivo 0,34 l 13 150
Svijetlo pivo 0,34 l 5 100
Bezalkoholno pivo 0,34 l 12 60
Suho vino, crveno ili rose 0,1 l 80
Slatko vino 0,1 l 5 105
Šampanjac 0,1 l 4 100
Slatko košer vino 0,1 l 12 132
Šeri 0,05 l 2 74
Slatiki šeri 0,05 l 7 90
Likeri 0,04 l 18 160
80% Džin, Rum, Votka, Viski, Skoč 0,04 l 100
Margarita 0,17 l 29 205
Martini 0,06 l 156

 

Ukoliko se odlučite da pijete alkohol zapamtite da je jetra zauzeta razgradnjom alkohola, tako da za posljedicu ima smanjeno oslobađanje glukoze u krvotok. To može dovesti do pada nivoa šećera u krvi. Obzirom na sve navede mane ispijanja alkoholnog pića ukoliko ste pacijent obolio od dijabetesa preporučujemo da prethodno razmislite o konzumaciji. Neophodno je prije svega obavjestiti prisutne da postoji mogućnost pada u hipoglikemiju kako bi vam isti mogli pružiti adekvatnu pomoć u navedenom stanju. Prije upotrebe konsultujte se sa svojim ljekarom da li sama upotreba remeti terapiju koju inače primjenjujete za dijabetes, kao i druga oboljenja.

Džana Mehanović mr ph
Product manager diabetes DiaLine doo