Dijabetes je hronično oboljenje koje zahtjeva prije svega redovnu brigu o nivou šećera u krvi i njegovu regulaciju u okviru referentnih vrijednosti. Život sa dijabetesom je novi način života, koji ukoliko se primjenjuje svakodnevno smanjuje rizik od nastanka različitih komplikacija. Za regulaciju nivoa šećera u krvi opredijelite se za prirodni proizvod nadopune prehrani iz palete DiaLine, DiaControl. Možete ga primjenjivati ako ste u preddijabetičnom stadiju ili ako ste pacijent obolio od dijabetesa sa već postojećom terapijom oralnih antidijabetika ili inzulina.
Ukoliko nivo šećera u krvi se ne drži u granicama normalnih vrijednosti, vremenom postojanje oboljenja može dovesti do ozbiljnih komplikacija koje uključuju:
- Slabljenje i gubitak vida
- Oboljenje bubrega
- Problemi sa nervima – neuropatiju
- Poremećaji na stopalima i nogama
- Povećan rizik od moždanog udara i bolesti srca, o čemu ćete više moći saznati u nastavku ovog članka.
Verovatnoća za razvoj kardiovaskularnih bolesti je značajno povišena u slučaju da imate dijabetes. Kardiovaskularne bolesti – poput srčanog i moždanog udara – glavni su uzrok smrtnosti kod osoba sa dijabetesom. Ako bolujete od šećerne bolesti, verovatnoća da ćete doživjeti srčani ili moždani udar je oko četiri puta veća u odnosu na osobe bez dijabetesa.
Visok nivo glukoze (šećera) u krvi koji se viđa kod ljudi sa dijabetesom na kraju može oštetiti krvne sudove kao i nerve. Promjene na krvnim sudovima koje su u vezi sa dijabetesom mogu zahvatiti male i velike krvne sudove te se, shodno tome, nazivaju mikroangiopatija i makroangiopatija. Dijabetes šteti vašem srcu na nekoliko osnovnih načina. Šećerna bolest izaziva hroničnu upalu (aktiviranje imunološkog sistema) i konstantno visok nivo šećera u krvi. Oba stanja oštećuju i slabe zidove arterija, čineći ih sklonim razvoju ateroskleroze.
Blokirana koronarna arterija može usporiti ili zaustaviti snadbjevanje srčanog mišića krvlju koja donosi kiseonik i hranjive materije. Rizik od srčanih bolesti raste što duže imate dijabetes.
Povećan nivo šećera u krvi također čini da arterije otvrdnu i postanu krute (a ne elastične kako je normalno), tako da se ovi krvni sudovi ne šire, što čini trombocite lepljivijima i, konačno, dovodi do stvaranja krvnih ugrušaka. Dijabetes također može dovesti do stvaranja ožiljnog tkiva u srčanom mišiću.
Praćenje šećera u krvi važan je dio strategije pravilnog upravljanja dijabetesom. Proveravajte vrijednosti šećera pomoću uređaja za samokontrolu u skladu sa uputstvima ljekara. Vodite dnevnik izmjerenih vrijednosti i ponesite dnevnik na sljedeću medicinsku konsultaciju kako biste ga vi i vaš ljekar mogli zajedno pregledati.
Trebalo bi da znate da u slučaju da imate dijabetes, šanse da umrete od srčanih bolesti zapravo su iste kao kod nekoga ko je već imao srčani udar. Također je veća verovatnoća da ćete imati i druge zdravstvene probleme koji mogu prouzrokovati bolesti srca, poput visokog krvnog pritiska, visokog holesterola ili prekomjerne tjelesne težine.
Kako biste utjecali ili smanjili šanse za razvoj srčanih oboljenja ako bolujete od dijabetesa, važno je održavati zdrav životni stil i efikasno utjecati na osnovnu bolest – dijabetes. Načini kako da ostvarite ovaj cilj, podrazumjevaju:
- Uzimanje lijekova za kontrolu dijabetesa kako je propisao ljekar
- Konzumiranje raznovrsne zdrave hrane
- Održavanje fizičke aktivnosti (idealno najmanje 30 minuta, najmanje 5 dana u nedelji)
- Kontrola nivoa holesterola u krvi i krvnog pritiska
- Prestanak pušenja
- Ograničavanje unosa alkohola
Da bi se smanjio rizik od nastanka bolesti srca, osobe sa dijabetesom i srčanim oboljenjima treba da uzimaju intenzivnu dozu statina za smanjenje holesterola u krvi, poput atorvastatina ili rosuvastatina, i jednog ili više lijekova za krvni pritisak.
Stručnjaci su manje sigurni kada je riječ o kontroli šećera u krvi. Vrlo striktna kontrola glikemije – držanje šećera u krvi što je moguće bliže normalnom rasponu vrijednosti- nije se pokazalo najboljim pristupom za sve pacijente. Umjesto toga, ideja je da se vrši individualizacija tretmana na osnovu starosti osobe i drugih zdravstvenih stanja kao i pronalaženje pristupa koji može efikasno kontrolisati glukozu u krvi, istovremeno izbjegavajući epizode izuzetno niskog nivoa šećera u krvi.
Širokoj paleti lijekova najnovije generacije za dijabetes pridružuju se dva lijeka, dapagliflozin i kanagliflozin, koji spadaju u novu kategoriju lijekova poznatu kao inhibitori natrijum-glukoze kotransportera 2 (SGLT2). Ovi agensi blokiraju reapsorpciju glukoze u bubrezima i povećavaju izlučivanje glukoze u urinu, čime smanjuju nivo glukoze u krvi. Za razliku od nekih drugih lijekova za dijabetes, čini se da ovi lijekovi ne povećavaju rizik od pojave hipoglikemije (vrlo niske vrijednosti šećera u krvi). Kao dodatna prednost ovih lijekova ističe se da promovišu gubitak kilograma.
Ako imate šećernu bolest i imate neke od simptoma za bolesti srca kao što su bol ili pritisak u grudima, otežano disanje ili umor, potrebno je da se odmah javite vašem ljekaru.
Ljekari će najverovatnije preporučiti promjene u načinu života i savjetovati zdravu ishranu. Također mogu da propišu određene lijekove. Pravovremeno javljanje ljekaru može vam spasiti život.
Sada kada ste bolje razumjeli vezu između bolesti srca i dijabetesa, vrijeme je da preduzmete određene mere. Kad god je to moguće, hranite se zdravo, budite aktivni i potrudite se da držite krvni pritisak pod kontrolom, kao i da održavate vrijednost šećera u krvi i holesterola u preporučenim granicama. Preporuka za bolju kontrolu nivoa šećera u krvi je potpuno prirodan proizvod DiaControl. Proizvod na bazi srebrene svilenice pomoći će vam da šećer držite u granicama referentnih vrijednosti, a pored toga smanjuje i nivo triglicerida i lošeg holesterola u krvi, što je idealna prevencija u smanjenju rizika za razvoj srčanih oboljenja. Potražite DiaControl u najbližoj apoteci, te samo sa jednom do dvije kapsule dnevno, smanjite rizik od razvijanja komplikacija kao posljedicu dijabetesa, među kojima su i bolesti srca.