Obzirom na brz način života i stres koji preživljavamo svakodnevno, veliki broj stanovništva u Bosni i Hercegovini teško ili nikako uspjeva prestati konzumirati cigarete. Prema rezultatima studije čak 44% odraslog stanovništva su aktivni pušači, od čega je 56% muškaraca, a 31, 6% žena, sa prosječnom konzumacijom 16,9 cigareta. To znači da svaki drugi stanovnik svakodnevno puši. Najveća dnevna konzumacija cigareta bilježi se u starosnoj skupini od 45 do 54 godine sa prosječnom dnevnom konzumacijom od 17,8 cigareta dnevno. Obzirom da skupina ljudi koji najviše konzumiraju cigarete spada u skupinu pacijenata rizičnih za razvoj dijabetesa tipa 2 u ovom članku ćemo navesti djelovanje cigareta kod osoba oboljelih od dijabetesa, te najveće negativne efekte.
Svi smo upoznati sa štetnim efektima konzumiranja cigareta i udisanja duhanskog dima, ali kako konzumacija utiče na pacijente oboljele od dijabetesa, te da li bi smjeli uopšte konzumirati cigarete pročitajte u nastavku članka.
Mnogi od istraživača pokušava zaključiti da li je pušenje potpuno zabranjeno osobama oboljelim od dijabetesa, prema dosadašnjim istraživanjima dokazano je da upotreba nikotinskih supstanci kod osoba oboljelih od dijabetesa dovodi do dodatnih komplikacija koje poslije, u odmaklom stadiju bolesti, mogu uticati na optimalno funkcionisanje cijelog organizma.
Duhanski dim se sastoji od 500 različitih tvari koje štete zdravlju čovjeka, a među najčešćim manifestacijama su:
- Smole se, nakon prodora, talože i počinju sopro, ali uspješno uništavati okolne ćelije.
- Nikotin potiče na rad simpatički nervni sistem, kao rezultat toga dolazi do sužavanja krvnih sudova i proširenja žila misićnog sistema.
- Otkucaji srca se ubrzavaju.
- Norepinefrin dovodi do povećanja krvnog pritiska.
Obzirom na navedene manifestacije kod pušača često može doći do pojave karboksihemoglobinemije, što dovodi do porasta crvenih krvnih zrnaca, uslijed čega krv postaje viskozna. Viskozna krv dovodi do stvaranja aterosklerotskih plakova, kao rezultat toga dolazi do formiranja krvnih ugrušaka koji blokiraju krvne žile. Sve navedeno narušava normalan protok krvi i sužava krvne žile, što direktno utiče na rad svih unutrašnjih organa.
Učestalim svakodnevnim pušenjem možete dovesti do oboljenja endateritisa, koji predstavlja ozbiljno oboljenje arterija na nogama. Obzirom da pacijenti oboljeli od dijabetesa usljed postojanja dugotrajnog hroničnog oboljenja i neadekvatne kontrole nivoa šećera u krvi su svakako izloženi posljedici smanjenja protoka krvi kroz krvne žile, jer dolazi do sužavanja krvnih žila. Usljed pušenja pacijenti oboljeli od dijabetesa imaju veću vjerovatnoću da dođe do začepljenja kapilara neročito u udovima. Uslijed oboljenja javlja se jaka bol u nogama, najčešće. To može u krajnjem slučaju uzrokovati gangrenu, te na kraju dovesti do amputacije uda.
Male kapilare koje okružuju mrežnicu očne jabučice takođe pate od izlaganja štetnim materijama tokom pušenja. Posljedica začepljenja i sužavanja kapilara oka najčešće je pojava katarakte, glaukoma ili poremećaj vida.
Kod pacijenata oboljelih od dijabetesa respiratorna oboljenja su prisutna kod svih, bez izuzetka. Pored toga, dim cigarete ima negativan uticaj na rad jetre. Kako bi uklonila sve štetne materije iz organizma jetra aktivira svoje mehanizme za detoksikaciju. U međuvremenu takav postupak detoksikacije uklanja ne samo nepoželjne komponente dima iz tijela, već i sve ljekovite supstance koje je pacijent uzeo za liječenje dijabetesa i drugih oboljenja. Dakle, primjenom lijekova i cigareta, smanjujemo terapeutski efekat lijekova koji su neophodni za liječenje dijabetesa i drugih oboljenja. Usljed nepotpunog ispoljavanja efikasnosti lijeka, nivo šećera u krvi ostaje povećan, što u kombinaciji ima pojačan negativan efekat na krvožilni sistem.
Uprkos činjenicama i dokazanim tvrdnjama negativnog uticaja pušenja na zdravlje ljudi, kao i pacijenata oboljelih od dijabetesa, konzumiranje cigareta je i dalje u velikom procentu. Dijabetes i pušenje daleko su od kompatibilnih i opasnih. Ukoliko uzmemo u obzir da čak i među zdravim ljudima koji su ovisni o pušenju cigareta, smrtnost zbog pušenja i dalje je jako visoka. Stepen rizika od smrtnosti i razvoja komplikacija raste kod pacijenata oboljelih od hroničnog oboljenja (npr. dijabetes) i konzumiranja cigareta u kombinaciji.
Kao što smo već naveli pušenje i dijabetes nisu međusobno nekompatibilni, međutim u kombinaciji imaju povećan negativni uticaj na organizam u odnosu na ljude koji ne boluju od dijabetesa. Ukoliko pacijent obolio od dijabetesa što prije prestane pušiti, ubrzo će se osjećati zdravijom osobom, te može izbjeći dugotrajne komplikacije koje nastanu kao posljedica konzumiranja cigareta kod pacijenata oboljelih od dijabetesa. Najčešće komplikacije su neuropatija, trnjenje, mravinjanje, glaukom, te retinopatija. Ukoliko niste u stanju da prestane pušiti, pokušajte barem broj cigareta koje konzumirate dnevno smanjiti. Pored toga uradite nešto dobro za svoj organizam, te konzumirajte prirodne proizvode nadopune prehrani za kontrolu glikemije. Smanjite nivo šećera u krvi uz DiaControl, te pomozite svom organizmu da stekne jak imunitet. DiaVit tablete nadomjestit će sve potrebne vitamine i minerale pacijentima oboljelim od dijabetesa, te pomoći u očuvanju i jačanju imuniteta koje konzumiranje cigareta može lahko narušiti. Smanjite broj dnevno konzumiranih cigareta, te potražite svoj DiaControl i DiaVit u najbližoj apoteci.