Istraživanje: Kafa i dijabetes
Studija Harvardske škole javnog zdravstva je dokazala da osobe koje povećaju unos kafe za jednu šolju dnevno od uobičajenog, u periodu od 4 godine imaju 11% manji rizik od razvoja dijabetesa, od onih koji ne mijenjaju količinu kafe koju konzumiraju. Studija je također pokazala da osobe koje smanje unos kafe za jednu šolju dnevno, od uobičajenog, povećaju svoj rizik za razvoj dijabetesa za 17%. Ovo istraživanje je također pokazalo da kafa ima pozitivne zdravstvene efekte na pacijente sa dijabetesom.
Kakva je to veza između kafe i dijabetesa? Kafa sadrži polifenole koji imaju antioksidantno djelovanje za koje se smatra da može prevenirati inflamatorne bolesti kao što je dijabetes. Dodatno, kafa sadrži magnezijum i hrom. Povećan unos magnezijuma je povezan sa nižom stopom dijabetesa.
Ipak, prema preporukama Mayo klinike, potreban je oprez sa kofeinom. Doze kofeina veće od 500-600 mg izazivaju negativne efekte, kao što su nervoza, nesanica, lupanje srca. (Jedna šolja kafe sadrži oko 200 mg kofeina). Dokazano je da kafa bez kofeina i čaj, ne prave skokove šećera u krvi. Ipak, ako konzumiraju kafu, oboljeli od dijabetesa trebaju paziti na nivo šećera u krvi i imati na umu da svaki dodatak kao što je mlijeko, šlag i slično sadrži ugljikohidrate. Još uvijek je najbolje piće voda.