Pacijenti oboljeli od dijabetesa imaju previše šećera u krvi jer njihove ćelije gotovo uopšte ne reaguju na hormon insulin, koji preko hrane snadbijeva ćelije šećerom. Nivo šećera u krvi raste, što tokom godina može da izazove oštećenje krvnih sudova i poremećaje u cirkulaciji.
Iako se dijabetes efikasno liječi, bolje je da do ove bolesti uopšte ne dođe. Rezultati najnovijih istraživanja zaista ohrabruju: redovnim konzumiranjem hljeba od integralnih žitarica, koji je bogat vlaknastim materijama, znatno se smanjuje opasnost od razvoja ovog oboljenja. Sve u svemu, studije potvrđuju da osnovne namirnice čuvaju naše zdravlje.
U prodavnicama je izbor hljeba sve bogatiji, ali samim tim smo i neodlučniji koji da izaberemo. Kada se dvoumite oko izbora najboljeg hljeba za vas, bilo da ste oboljeli od dijabetesa ili ne u nastavku članka možete pročitati benefite pojedinih vrsta hljeba i odabrati najbolji za vaše potrebe.
Bijeli hljeb, osim ako je napravljen od izbijeljenog brašna, pravi se od pšenice kojoj se tokom procesa mljevenja uklanja spoljni sloj zrna. To rezultuje jako mekim kriškama i blagim ukusom. Bijeli hljeb sadrži manju količinu vlakana, oko jedan gram po kriški, ali je dobar izvor proteina i ugljenih hidrata. Međutim, često dodati aditivi, koji podstiču rast tijesta, takođe podižu glikemijski indeks, tako da osećaj sitosti nakon ove vrste hljeba ne deluje jako dugo. Zbog toga je kriške bijelog hljeba najbolje kombinovati s namirnicama koje su bogate proteinima, poput jaja, sira i piletine.
Bijeli hljeb s većim procentom vlakana, obično iz mahunarki, ima više zdravstvenih prednosti od običnog bijelog hljeba. Međutim, obogaćeni beli hljeb nije toliko zdrav kao integralni jer ne sadrži čitav niz vitamina i minerala.
Integralni hljeb kada je napravljen od cijelih žitarica, ima sličnu nutritivnu vrednost kao i hljeb od cijelih žitarica. Međutim, često se integralni hljeb dobiva kombinovanjem bijelog brašna s mekinjama i pšeničnim klicama koje se usitnjavaju za vrijeme mljevenja. Na taj način nastane brašno s dužim rokom trajanja, ali takav hljeb ne poseduje jednaku hranljivu ravnotežu.
Integralni hljeb ima više vlakana, vitamina i minerala od bijelog hljeba i obogaćen je jodom i folnom kiselinom. Osim toga, integralni hljeb se znatno brže vari i ima veći glikemijski indeks od hljeba od cijelog zrna žitarica i u dvije kriške sadrži oko 2 grama vlakana.
Dok je integralni hljeb zapravo bijeli hljeb pomiješan sa žitaricama, hljeb od cijelih žitarica sadrži semenke žitarica koje se dodaju integralnom brašnu, pa se time postiže veća nutritivna vrijednost. Hljeb od cijelog zrna, uključujući i vrste od raženog tijesta ili one od kiselog tijesta, ima oko četiri puta više vlakana od belog hljeba, što ga čini jednim od najzdravijih izbora. Hljeb od cijelog zrna ima niski glikemijski indeks jer se sjemenke i žitarice nešto duže vare. Zato je ova vrsta hljeba dobar izbor za ručak, pogotovo ako jedete sendviče jer će duže trajati osećaj sitosti. Soja i laneno ulje hljebu daju dobru dozu omega-3 masnih kiselina, a po pitanju vlakana jedna kriška hljeba od cijelih žitarica sadrži od 1,5 do 4,5 grama.
Ražani hljeb znatno je grublje i teže teksture od drugih vrsta hljeba, zahvaljujući nižem procentu glutena. Svijetli raženi hljeb, napravljen od raženog i pšeničnog brašna, po pitanju zdravog izbora nalazi se u sredini između bijelog i integralnog hljeba, a onaj s dodatim žitaricama nalazi se na samom vrhu zdravog odabira zbog visokog udijela vlakana i vitamina. Međutim, ova vrsta hljeba nije pogodna za osobe sa celijakijom.
Ražani hljeb ima manji glikemijski indeks (GI) nego bijeli hljeb pa se zato preporučuje i dijabetičarima. Prema podacima Instituta Linus Pauling univerziteta u Oregonu, SAD, jedno parče ražanog hljeba, ali pravog, ne pomješanog sa bijelim brašnom kako se kod nas uglavnom prodaje, ima GI 41, a glikemijsko punjenje 5. Sa druge strane, parče bijelog hljeba ima GI 73, a glikemijsko punjenje 10. Sve što ima GI preko 54 se smatra visokim glikemijskim indeksom i sa tim namirnicama treba biti oprezan, nekad ih zaobilaziti u širokom luku.
Hljeb pripremljen od isključivo ražanog brašna, i to integralnog, može jako dugo da stoji, pa je i to jedan od razloga zašto su ga ljudi voljeli, posebno u vrijeme neimaštine. Često se pravio bez ikakvih dodataka u vidu kvasca ili sode bikarbone. Takav hljeb je obično jako tvrd, ali i danas ima svoje kupce.
Pored toga što je dobar za dijabetičare, ražani hljeb, prema nekim istraživanjima, se jako dobro pokazao kao prevencija za žučni kamen, prije svega kod žena. Također se pokazao kao dobar kod žena koje su u menopauzi jer sadrži tip lignana koji donekle, ne sasvim, pomaže pri održavanju aktivnosti estrogena.
Hljeb od ražanog brašna nema šanse da bude svijetle boje. On mora da bude taman i donekle težak. Ako ste radili sa ražanim brašnom, primjetili ste da je ražano integralno brašno uvijek malo krupnije mljeveno od ostalih od integralnog brašna i da upija više vode, što hljebu daje dodatnu težinu.
Ako je hljeb svetliji, vazdušast i lagan, tu nema baš mnogo raži. Hljeb može da bude vazdušastiji od kvasca ali ne mnogo. Uvijek ima neku svoju težinu i nikada neće ličiti na hljeb spremljen od pšeničnog brašna. Dodavanjem nekih drugih integralnih brašna koja su jako svijetli, kao što je na primjer ovseno, hljeb može da bude malo svetliji, ali opet ne lagan i prozračan. Svi integralni hljebovi su teži.
Na žalost, većina hljebova koji se prodaju kao ražani su samo prošli pored ražanog brašna. Ako niste sigurni, pogledajte hljeb, pomirišite, jer ražano brašno ima i svoj specifičan miris, odmerite ga u ruci i, na kraju krajeva, insistirajte na deklaraciji. Ako na njoj nema tačnih razmjera, ono što je navedeno kao prvo je obično ono čega ima najviše u proizvodu. Ako piše pšenično, onda je to pšenični hljeb sa dodatkom raži.
Hljeb od kiselog tijesta i cijelih žitarica- Kiselo tijesto diže se i do 18 sati, pa je tako ova vrsta hljeba znatno jačeg ukusa i niskog glikemijskog indeksa. Vitamini, minerali i razna vlakna u ovome hljebu razlikuju se u zavisnosti od brašna. Prema rečima nutricionista, hljeb od kiselog tijesta s cijelim žitaricama definitivno je najzdraviji. Ali, valja obratiti pažnju prilikom kupovine. Naime, neke vrste hljeba od kiselog tijesta zapravo imaju samo vještački ukus i nisu napravljene od pravog kiselog tijesta, pa svakako provjerite deklaraciju.
Integralne žitarice su bogate vlaknastim materijama, a upravo one sprječavaju razvoj dijabetesa. Dobar izvor vlaknastih materija su i mahunarke i krompir. Ako svaki dan unesete najmanje 30 grama balastnih materija u organizam, smanjujete rizik za 30%. Taj cilj ćete dostići već ako dnevno pojedete tri parčeta hljeba od integralnih žitarica, pet supenih kašika zobenih pahuljica, jednu jabuku i dva krompira. Vlaknaste materije višestruko štite od dijabetesa jer poboljšavaju djelovanje inzulina. Veća količina šećera iz krvi dospijeva u ćelije, čime se reguliše nivo šećera u krvi. Pored toga podstiču stvaranje žučne kiseline u jetri. Za to im je neophodan holesterol, pa se tako snižava nivo holesterola u krvi. Integralni hljeb je bogat i ugljenim hidratima, koje organizam pretvara u šećer namijenjen ćelijama. Ovo je dugotrajan proces, pa tako integralni hljeb snadbjeva organizam šećerom tokom dužeg perioda i ravnomjerno. I time se reguliše nivo šećera u krvi.
Na kraju, pošto je potrebno mnogo vremena da se svare ugljeni hidrati, osećaj sitosti duže traje, jedemo manje masne hrane i slatkiša, a i to je jedan od načina da se spriječi dijabetes. Treba, naime, imati u vidu da, pored previsokog nivoa šećera i holesterola u krvi, i višak masnih naslaga može da izazove dijabetes.