Dijeta za dijabetes

Iako patite od dijabetesa, to ne znači da ne smijete da jedete ništa – dijabetes dijeta vam dozvoljava da uživate u raznovrsnoj ishrani. Kada je u pitanju šećerna bolest i ishrana za oboljele, važno je obratiti pažnju na izbalansiran unos različitih nutrijenata, zdravih ugljenih hidrata, masti i proteina.

Dijabetes dijeta nije previše zahtjevna, trik je u odabiru pravih kombinacija hrane koja će održati niži nivo šećera u krvi i neće dozvoliti veće promjene koje uzrokuju simptome dijabetesa – od česte potrebe za mokrenjem i žeđi, do povišenog šećera i umora, vrtoglavice, glavobolje, kao ni promjene raspoloženja koje dolaze sa niskim nivoom šećera u krvi.

Konzumiranje pravih namirnica može puno značiti za nivo šećera u krvi. Saznajte koja hrana je dobra za vas ukoliko imate dijabetes tipa 2.

Plan ishrane za pacijente oboljele od dijabetesa (dijabetes dijeta) je nutricionistički vodič za osobe koje imaju šećernu bolest. U ovom vodiču, nalaze se smijernice koje će im pomoći da odrede u koje vrijeme treba da jedu i užinaju, kao i koje vrste hrane treba da konzumiraju. Kao što je već rečeno, ne postoji jedan plan ishrane koji je primenljiv na sve pacijente oboljele od dijabetesa. Cilj praćenja svake dijabetes dijete jeste da steknete kontrolu nad bolešću, nivoom šećera u krvi i lipida u krvi. Sekundarni cilj je održavanje zdrave tjelesne težine i naravno, pravilna ishrana.

Računanje glikemijskog indeksa, brojanje ugljenih hidrata, Moj tanjir metoda i TLC dijeta su načini na koje možete odrediti zdravu šemu ishrane kada imate šećernu bolest.

Ishrana bogata vlaknima poboljšava nivo holesterola i šećera u krvi, kod pacijenata sa dijabetesom tipa 2.

Uz pomoć glikemijskog indeksa određuje se koji su ugljeni hidrati dobri tako što se računa koliko podižu nivo šećera u krvi. Što veći glikemijski indeks, to je namirnica je lošija po vaše zdravlje.

Ne postoji jedan plan ishrane koji je primjenjljiv na sve dijabetičare, jer postoji tip 2, gestacioni i tip 1. Baš kao ni što ne postoji samo jedan lijek koji je pogodan za sve koji boluju od šećerne bolesti. Izbori koji se tiču ishrane zavise od mnogo faktora, uključujući godine i pol, opšte zdravstveno stanje, nivo aktivnosti i lijekovi koje uzimate (tu spada i insulin), kao i to da li pokušavate da smršate ili ne.

Zdrava ishrana podrazumjeva unošenje namirnica iz svih hranljivih grupa, a to su:

  • povrće
  • integralne žitarice
  • voće
  • bezmasni mliječni proizvodi
  • mahunarke
  • meso i riba

Broj ugljenih hidrata, masti i proteina u vašoj ishrani zavisi od idealnog broja kalorija koje treba da unesete svakog dana. Vaše godine, pol i nivo fizičke aktivnosti utiču na broj kalorija koji vam je potreban kako biste se ugojili, smršali ili održavali zdravu tjelesnu težinu.

Ishrana sa puno vlakana poboljšava nivo šećera i holesterola u krvi kod osoba koje imaju dijabetes tipa 2. Vlakna se mogu naći u mnogim namirnicama, a posebno u integralnim žitaricama, mahunarkama, povrću, orašastim plodovima i voću.

Većina ljekara smatra da osobe koje su na dijabetes dijeti mogu da konzumiraju male količine šećera, dokle god se drže zdrave i izbalansirane ishrane. Kristal šećer ne podiže nivo šećera u krvi više od skroba.

Umjereno konzumiranje alkohola može biti uredu za neke ljude koje imaju šećernu bolest. Alkohol je najbolje piti kada je nivo šećera u krvi pod kontrolom, i važno je zapamtiti da vino i kokteli sadrže šećere, a alkohol sam po sebi ima puno kalorija. Vaš doktor će vam najbolje znati reći da li je alhokol dozvoljen u vašem, konkretnom slučaju.

Dijabetes dijeta je namjenjena za kontrolu šećera u krvi.Glikemijski indeks određuje koliko ugljeni hidrati podižu nivo šećera u krvi. Namirnice sa visokim glikemijskim indeksom podižu šećer brže i više nego hrana sa nižim glikemijskim indeksom.

U namirnice sa visokim glikemijskim indeksom spadaju:

  • bijeli hljeb, zemičke
  • kornfleks ili rižne žitarice
  • tamni(russet*) krompir
  • slani krekeri, perece, kolač od riže
  • tikve
  • dinje
  • ananas
  • kokice

Ova hrana će vas zasititi, bez dramatičnog dizanja glukoze u krvi, na primjer:

  • 100% integralni hljeb
  • Rolovana ovsena kaša
  • Tamna riža, ječam, bulgur pšenica
  • Slatki krompir, kukuruz, lima grah, grašak, mahunarke i sočivo
  • Razno voće
  • Povrće bez skroba (sadrže manje ugljenih hidrata od skrobnog povrća)
  • Proteini i vlakna će vas također zasititi bez tolikog dizanja nivoa šećera u krvi kao ugljeni hidrati.

Prirodom-protiv-Dijabetesa-DiaLine-Sarajevo

Ako želite da se hranite zdravo, prvo morate znati kako različite namirnice utiču na nivo šećera u krvi. Ugljeni hidrati, koji se nalaze u žitaricama, hljebu, pasti, mlijeku, slatkišima, voću i skrobnom povrću, se razlažu na glukozu u krvi brže od drugih vrsta hrane, što podiže nivo šećera u krvi. Proteini i masti ne utiču direktno na šećer, ali se moraju konzumirati u umjerenoj dozi. Kako biste održavali nivo šećera u krvi, trebalo bi da jedete raznovrsnu ishranu, ali da pazite da u jednom obroku ne unesete previše ugljenih hidrata. Ugljeni hidrati imaju najveći uticaj na nivo šećera u krvi. Zbog toga neki dijabetičari broje ugljene hidrate za svaki obrok i užinu. Za bolju kontrolu niva šećera u krvi prije obroka možete dodati DiaControl potpuno prirodni preparat na bazi srebrene svilenice koji će vam olakšati da sa posebno prilagođenom dijetom uz samo jednu do dvije kapsule na dan svoj nivo šećera u krvi uspješno regulišete.

Džana Mehanović mr ph
Product manager diabetes DiaLine doo