Dosadašnja naučna istraživanja pružila su brojne dokaze o povezanosti različitih virusa i autoimune upale pankreasa koja dovodi do tipa 1 dijabetesa. Istraživači Karolinska Instituta u Švedskoj u saradnji sa istraživačima Tampere Univerziteta u Finskoj su razvili vakcinu, sa ciljem da njena široka upotreba u budućnosti pruži zaštitu protiv tipa 1 dijabetesa. Studija je objavljena u naučnom časopisu Science Advances.
Uzroci zbog kojih nastaje tip 1 dijabetes još uvijek nisu u potpunosti definisani. U nastanku bolesti su sasvim sigurno prisutni genetski i faktori okoline. Ono o čemu se polemiše je uloga određenih virusa, kao što su enterovirusi i to Coxsackie B (CVB) virusi. Jedna hipoteza sugeriše da CVB ima ulogu u razvoju tipa 1 dijabetesa. U ovoj bolesti osnovno je autoimuno razaranje beta ćelija pankreasa. Beta ćelije u zdravom organizmu proizvode inzulin. Pretpostavka je da upravo ovaj virus pokreće autoimuni odgovor organizma, tj. usmjerava imuni sistem na uništenje sopstvenog tkiva pankreasa.
Rezultati epidemioloških studija koje su u višegodišnjim periodima opservirale djecu sa rizičnim genetskim profilom za razvoj tipa 1 dijabetesa, sugerišu da infekcija sa CVB može biti jedan od faktora koji dovodi do bolesti.
Istraživači Karolinska Instituta u Švedskoj u saradnji sa istraživačima Tampere Univerziteta u Finskoj su razvili vakcinu protiv svih 6 poznatih sojeva CVB virusa, koja je testirana na miševima i rezus majmunima, kod kojih je sprečila razvoj induciranog dijabetesa tip 1.
Kada se dokaže sigurnost ove vakcine u kliničkim studijama, planirala bi se njena upotreba kod djece sa rizičnim genetskim profilom za razvoj tipa 1 dijabetesa. Naučnici smatraju da, ako nakon upotrebe ove vakcine dođe do pada broja oboljelih od tipa 1 dijabetesa, to će biti dokaz da je CVB okidač za pokretanje faktora okoline koji dovode do razvoja ove bolesti.