Keto dijeta i dijabetes, da li idu zajedno?

Da li keto dijeta i dijabetes, predstavljaju savršen spoj? Neki stručnjaci, dijabetolozi su izjavili da kada pratite keto dijetu, vaše tijelo pretvara masti i proteine u energiju koja može poboljšati nivo šećera u krvi, te istovremeno smanjiti potrebu za inzulinom.

Keto dijeta mnogim stručnjacima izgleda kao dijeta napravljena za osobe koje žele kontrolisati svoj dijabetes, jer ne obuhvata ugljikohidrate i šećere. Prateći ovaj način prehrane, pacijenti oboljeli od dijabetesa primjetili su drastično smanjenje uprotebe ili čak ukidanje upotrebe lijekova.

Ne brinite, ovom dijetom niste uskraćeni, pacijenti se osjećaju zadovoljno i energično kada dostignu stanje ketoze. Pročitajte da li je keto dijeta zdrav odabir za vas i vašu kontrolu dijabetesa.

Za pacijente koji imaju dijabetes tip 2, predijabetes i dijabetes tip 1, obično se preporučuje minimiziranje unosa ugljikohidrata i šećera u cilju održavanja normalnog nivoa glukoze u krvi. Ketogena dijeta je dijeta sa njihovim niskim udjelom koja mijenja izvor energije iz šećera u masti.

Ukoliko se praktikuju izbori namirnica iz keto dijete, tijelo dolazi u stanje ketoze, što znači da je vaše tijelo sagorjevač masti, a ne ugljikohidrata.

Gojaznost je glavni riziko faktor za dijabetes, te prateći keto dijetu smanjit ćete težinu. Prema objavljenoj studiji u 2014. godini, period niskog unosa ugljikohidrata ketogenom dijetom pomoći će vam da kontrolišete glad i poboljšate oksidativni metabolizam masti, te smanjite težinu. Mnoge osobe koje imaju preddijabetes, keto dijetom mogu smanjiti svoju težinu, te smanjiti šansu pojave dijabetesa.

Stručnjaci u objavljenom radu, urađenom na Harvard Univerzitetu izjavili su da: „Metabolizam ugljikohidrata igra veliku ulogu u razvoju dijabetesa tip 2, koji se pojavi kada organizam ne može proizvesti dovoljnu količinu inzulina za prisutne razine glukoze u krvi ili proizvedeni inzulin je spriječen da djeluje. Kada u tijelo unesemo ugljikohidrate, tijelo digestivnim sistemom i procesima u njemu pretvori ugljikohidrate u šećer, koji odlazi u krv. Ketodijetom ne unosimo ugljikohidrate u organizam, tjelo nije u stanju pretvoriti ih u glukozu,  pa pacijenti oboljeli od dijabetesa tip 1, 2 ili preddijabetesa ne dovode ishranom do povećanja nivoa glukoze u krvi.“

Istraživanja su dokazala da pacijenti koji su primali 40- 90 jedinica inzulina prije studije, su uspjeli eliminirati upotrebu inzulina i uspjeli kontrolisati nivo šećera u krvi keto dijetom.

Keto dijeta, plan obroka za pacijente oboljele od dijabetesa:

Ukoliko imate dijabetes razgovarajte sa doktorom prije počinjanja keto dijete. Kada dobijete odobrenje od doktora da možete početi sa planom obroka keto dijete, imamo prijedloge za vas:

Zdrave masti: Primjer su zasićene mane kiseline, monozasićene masne kiseline i polizasićene masne kiselune, posebno OMEGA-2 masne kiseline. Najbolje je unositi sve oblike masnih kiselina u toku dana, posebno polizasićene masne kiseline (PUFA). Na primjer: hladni kokos, palmino ulje, makadamija, avokado, puter …

 

Proteini: Preporučeni dnevni unos proteina je između 1 i 1,5g po kilogramu vaše idealne težine. Da bi lakše izračunali podijelite vašu težinu sa 2,2. Bitno je napomenuti da dnevni unos proteina se ne smije prekoračiti, da ne bi došlo do oštećenja vaših bubrega. Na primjer: govedina, janjetina, teletina, srnetina, puretina, piletina, jaja, riba …

Ugljikohidrati: Dnevni unos ugljikohidrata keto dijetom ograničen je na unos 20 – 30 grama dnevno. „Neto ugljikohidrati“ predstavljaju količinu preostalog ugljika koji se uzima u obzir.

Voda: Unos dovoljne količine vode dnevno, pomaže vam da izbjegnete osjećaj umora i da poboljšate svoju probavu. Voda poboljšava detoksikaciju organizma. Cilj je piti 10- 12 čaša vode dnevno.

U ketodijeti nema dana za pauzu. Glavni razlog što ne smijete prekinuti keto dijetu je da kada je jednom započnete, ukoliko u nekom trenutku unesete veće količine ugljikohidrata nego što je potrebno, to će dovesti vaše tijelo izvan stanja ketoze. Nakon toga ne možete nastaviti dijetu, već počinjete ispočetka.

U ketodijeti možete praviti različite vrste povrća, svo zeleno povrće, brokule, kupus, prokule ili karfiol (koji u sebi sadrže 3-6g neto ugljikohidrata u mjeri jedne čaše). Celer, krastavci, tikvice, praziluk ili luk (2-4g neto ugljikohidrata po jednoj čaši).

Keto dijeta je za većinu pacijenata oboljelih od dijabetesa sigurna, ukoliko je se pravilno pridržavaju i savjetuju se sa svojim doktorom.

U studiji 2018. godine dokazano je da keto dijeta može izazvati rezistenciju na inzulin kod glodara, to još nije dokazano na humanim uzorcima.

Ponekad pacijenti stanje ketoze zamjene sa stanjem ketoacidoze. Ketoza je rezultat standardne ketogenske ishrane. Ketoacidoza je stanje kada se ketoza ne kontroliše, te ode predaleko. Pacijenti oboljeli od dijabetesa mogu često iskusiti dijabetičku ketoacidozu, kada ne uzmu dovoljnu dozu inzulina, kada su dehidrirani, kada su bolesni ili kada preživljavaju fizičku ili emotivnu traumu.

Prema zaključcima American Diabetes Association (ADA) dijabetička ketoacidoza je ozbiljno stanje koje može dovesti do dijabetičke kome ili čak smrti. To je razlog zašto pacijenti oboljeli od dijabetesa ako se odluče za keto dijetu moraju se posavjetovati sa svojim doktorom, te se stogo pridržavati pravila. Pacijenti oboljeli od dijabetesa tip 1 češće su podložni razvoju dijabetičke ketoacidoze u periodu korištenja keto dijete.

Keto dijeta je idealno rješenje za pacijenta oboljelog od dijabetesa, ukoliko se kontroliše kontinuirano, te ukoliko je pod kontrolom svog doktora. Izuzetno je da je pacijent odgovoran te da prati moguću pojavu simptome dijabetičke ketoacidoze.

PREUZETO SA: www/draxe.com/

 

 

Diabetes
Online informativni portal za podizanje svijesti o zdravim načinima života, prevenciji i liječenju dijabetesa te zbrinjavanju komplikacija dijabetesa.