Kako umanjiti bol i iritaciju jagodica prstiju uzrokovanu čestom samokontrolom

Da bi oboljeli od dijabetesa imao dobro kontrolu nad svojom bolesti, potrebna su česta mjerenja šećera u krvi (samokontrola). Ovisno o tipu terapije koju pacijent uzima, potreba za mjerenjem može varirati od jednom do četiri i više puta dnevno.

Svakodnevna samokontrola

Najrasprostranjeniji način mjerenja je pomoću uređaja koji se naziva glukometar.  Gukometar je praktičan za pacijente jer je malen i jednostavan, a rezultati mjerenja su dostupni za 5 sekundi. Može se spojiti na kompijuter, što omogućava čuvanje podataka o izmjerenim vrijednostima.

Njegov jedini nedostatak je bolno bockanje. Da bi glukometar očitao vrijednost ŠUK-a, pacijent se prethodno mora lancetom ubosti u jagodicu prsta, a potom istisnuti kap krvi na testnu trakicu.

Obzirom da pacijenti sa dijabetesom ionako imaju problem sa suhom kožom, otežanim cijeljenjam rana i pojačanu sklonost ka infekcijama, poslijedice čestog bockanja se ne smiju uzeti olako. Zbog toga je važno da svaki pacijent zna kako će pravilno vršiti samokontrolu šećera u krvi.

1. Optimizirajte nivo šećera u krvi

Dobra glikemijska regulacija poboljšava stanje kože. Ako je šećer povišen, pojačana je diureza, a time i dehidracija organizma. Izbjegavanjem dehidracije, mogu se izbjeći brojni problemi sa kožom kod oboljelog od dijabetesa.

2. Hidratizirajte kožu svakodnevno

Suha koža lako puca, čime se stvara ulazno mjesto za bakterije. Održavati kožu hidriranom je značajno, jer se sprečava  nastajanje infekcije. Ruke uvijek treba dobro oprati prije mjerenja, a dobro je nekada preskočiti  dezinfekciju alkoholom zbog dodatnog isušivanja kože.

Najbolja njega za oštećenje jagodica prstiju, nastalo kao posljedica čestog uzorkovanja krvi za samokontrolu kod pacijenata oboljelih od dijabetesa.
3. Čuvajte kožu u svim situacijama

Ukoliko radite kućanske poslove sa vodom i deterdžentom, uvijek je dobro obući rukavice. Izbjegavajte pranje ruku toplom vodom.

4. Rotirajte prste pri vađenju krvi

Sa deset prstiju na rukama i dvije strane (desna i lijeva) svakog prsta imamo dvadeset različitih mjesta za vađenje krvi. Ovom rotacijom dajemo jagodicama vremena za oporavak.

5. Ne vadite krv na sredini jagodice

Krv je potrebno vaditi sa strane prsta, a ne sa sredine jagodice, jer je tako manja vjerovatnoća razvijanja kalusa na prstu. A dodatno, većini pacijenata je strana prsta manje bolna od sredine.

6. Provjerite štrinu lancete

Ako imate probleme sa jagodicama prstiju, postoji mogućnost da je tupa lanceta. Uvijek koristite oštru, jer je tako manje oštećenje okolnog tkiva.

7. Provjerite veličinu lancete

Obratite pažnju na veličinu lancete koju koristite. Manja lanceta pravi manji defekt kože.

8. Plitak ubod

Što je plići ubod, manje je je oštećenje kože. Da bi uspjeli izvaditi dovoljnu količinu krvi iz plitkog uboda, potrebno je pripremiti prst prije uboda, potiskivanjem krvi od korijena prsta do jagodice.

9. Probajte drugo mjesto

Ako sve ovo i dalje ne pomaže, probajte drugo mjesto uboda. Neki ljudi koriste dlan iliruke ili obraze sa lancetom koja je adaptirana za ova mjesta.

10. Zaustavite krv

Nakon uzimanja krvi za testnu trakicu, potrebno je dobro pritisnuti mjesto uboda I zaustaviti

11. Potražite pomoć u svojoj apoteci

Ako vam dosadašnji preparati za hidrataciju ne pomažu, provjerite  da li u vašoj apoteci postoji preparat posebno formulisan za dijabetičare koji hidratizira kožu ili umiruje bolne jagodice prstiju.

Dr.Sci. Selma Jusufović dr med
Subspecijalista endokrinolog dijabetolog
Klinički centar Sarajevo
Medicinski fakultet Univerziteta SSST u Sarajevu