Dijabetes i preuranjeno starenje

Dijabetes je povezan  sa preuranjenim starenjem, jer višak šećera u krvi oštećuje DNA. Dijabetes tip 2 je dodatno povezan sa starenjem zbog gojaznosti. Vrlo često je prekomjerna tjelesna težina pratilac tipa 2 dijabetesa, a prema novijim istraživanjima, gojaznost povećava metaboličku starost organizma. Kako? Gojaznost predisponira pacijente za oboljenja koja su normalno učestala kod starijih osoba, kao što su poremećaji genoma, slabljenje imunog sistema, kardiovaskularne bolesti, maligne bolesti, Alzhajmer i mnoge druge.

Starenje

Preuranjeno starenje podrazumjeva i skraćen životni vijek. Procjenjeno je da je životni vijek dijabetičara smanjen za do 10 godina u odnosu na opštu populaciju. Što je početak dijabetesa kasnije u životu, to je njegov efekat na dužinu vijeka manji.

Osim metaboličkog starenja organizma, koje nije u prvi mah vidljivo, stari i koža. Oštećenja su vidljiva na proteinima kože  kolagenu i elastinu. Kolagen je odgovoran za čvrstinu kože, a elastin za njenu elastičnost. Kao rezultat oštećenja dolazi do nabiranja i visenja kože.  Sa druge strane, oboljeli od dijabetesa imaju suhu kožu, jer su zbog povišenog šećera u krvi izloženi povećanom mokrenju što dovodi do dehidracije, te im je koža sklona oboljenjima povezanim sa suhoćom kože.

Suha koža

Veliki problem sa dijabetesom je što “ne boli”, te kao takav ne alarmira pacijenta da vodi računa o svojoj bolesti. Također, u početku “ne bole” ni metabolička udružena oboljenja, kao što su povišen krvni pritisak, gojaznost, povišene masnoće u krvi, inflamacija, te ni ona ne alarmiraju pacijenta.

Prevenira, liječi i spriječava nastajanje suhe, hrapave, ljuskave i svrbežne kože koja se često javlja kod osoba sa dijabetesom.

Današnjica je vrijeme kada se njeguje kult izgleda, što je sreća za oboljele od dijabetesa. Kada se bolest odrazi na koži i kada vidimo znake starenja, to počinje  „da boli”. Na žalost, još uvijek, u nekim sredinama kult izgleda ne uključuje obavezno kult zdravlja. Ali i to je značajan pomak. Svi žele da izgledaju mlađe i ljepše. A pacijent oboljeo od dijabetesa, ne može izgledati mlađe i ljepše, bez zdravijeg.  Da bi prevenirao ili zaustavio preuranjeno starenje, mora krenuti od svoje bolesti. Mora preuzeti kontrolu u svoje ruke, krenuti od kontrole nivoa šećera u krvi, zdrave ishrane, fizičke aktivnosti, postizanja idealne tjelesne težine, regulacije krvnog pritiska i lipida u krvi.

Zadnjih godina, naučnici su istraživali uticaj metformina na preuranjeno starenje. Došli su do otkrića da bi se metformin mogao smatrati magičnom pilulom, koja  ne samo da snižava šećer u krvi, nego smanjuje infalamciju i druge ćelijske efekte koji dovode do preuranjenog starenja.

Da li je metformin magični lijek za starenje ?

Zatim su  otišli korak dalje i pokušali da dokažu da  se pozitivan efekat fizičke aktivnosti na starenje može matematički sabrati sa efektom metformina, te tako dobiti “duplo” bolji konačni rezultat. Međutim studije koje su to pokušale da dokažu, ne da nisu uspjele, nego su dokazale suprotno. Metformin poništava neke od pozitivnih utjecaja koje fizička aktivnost ima na zdravlje. U zaključku, naravno da nije preporučeno ukidanje metformina u oboljelih od dijabetesa, nego racionalna kombinacija metformina i fizičke aktivnosti u zdravih pacijenata.

Kako spriječiti preuranjeno starenje ?

U prevenciji preuranjenog starenja, osim regulacije dijabetesa i udruženih oboljenja, pozitivan efekat imaju antioksidansi i nutrijenti koji imaju uticaj na regeneraciju ćelija.

Vitamini koji pomažu u toj borbi su vitamini A, C,  D, B3, B6 i B9. Oni pomažu neutralizaciji slobodnih radikala koji dovode do oksidativnog stresa i ćelijskog oštećenja. Također poboljšavaju popunjenost  kože, te linije i bore na koži postaju manje vidljive. Osim vitamina značajan pozitivan efekat imaju minerali, kao što je cink i alfa lipoična kiselina. Cink poboljšava sintezu kolagena i regeneraciju kože, te utiče na produkciju sebuma, a alfa lipoična kiselina je vrlo moćan antioksidans koji se otapa i u vodi i u mastima, te je kao takva protektor svim tkivima u organizmu.

Izbalansiran omjer vitamina i minerala

Neke faktore u procesu starenja ne možemo promijeniti, kao što je genetika i naravno životna dob, ali postoje faktori na koje možemo uticati.

  1. Zaštiti kožu od sunca. Potrebno je svakodnevno koristiti kremu za zaštitu od sunca na sve dijelove kože koji su izloženi suncu.
  2. Za one koji žele osunčan ten bez sunca, bolje je koristiti sredstva za samotanjenje, nego solarijum.
  3. Nošenje sunčanih naočala
  4. Zdrava ishrana
  5. Svakodnevna fizička aktivnost
  6. Prirodni nutrijenti i antioksidansi
  7. Prestanak pušenja
  8. Reducirati unos alkohola
  9. Izbjegavati stalno iste grimase lica
  10. Oprati lice 2x dnevno i nakon većeg znojenja
  11. Svakodnevno nanositi sredstva za hidrataciju kože
  12. Nikad nije kasno da počnete.

Kako bi se u vitaminsko-mineralnom tretmanu i prevenciji preuranjenog starenja izbjeglo uzimanje više različitih preparata potreban je racionalan pristup ovom problemu. Idealna je upotreba  kombinovanog preparata, koji sadrži potrebne mikronutirente,  precizno izbalansirane u optimalnoj dozi prilagođenoj potrebama osoba sa dijabetesom.

Dr.Sci. Selma Jusufović dr med
Subspecijalista endokrinolog dijabetolog
Klinički centar Sarajevo
Medicinski fakultet Univerziteta SSST u Sarajevu