Čime zasladiti kafu kad imate dijabetes

Zaslađivači sa niskim udjelom ugljikohidrata i kalorija (ili čak potpuno bez njih) čine se kao dobra poslastica. Ali, na žalost novija istraživanja  su pokazala da vještački zaslađivači mogu biti kontraproduktivni za osobe oboljele od dijabetesa ili one koje pokušavaju da preveniraju dijabetes. Tačnije, povećano konzumiranje ovih namirnica može povećati rizik od gojaznosti i dijabetesa. Na svu sreću tu su i prirodni zaslađivači.

Dobra vijest je sa ipak postoje prirodne alternative za šećer koje su sigurne za konzumiranje u ovim osjetljivim populacijama.

Tu spadaju:

Stevia
Tagatosa
Luo Han Guo (monk fruit)
Kokosov šećer
Šećer hurmi
Alkoholni šećeri (erythritol ili xylitol)

Šta je Stevia?

Stevia je niskokalorijski zaslađivač koji se proizvodi iz ekstrakta listova biljke Stevia rebaudiana. Stevia je prirodni zaslađivač  koji je oko 300 puta slađi od sukroze ili stolnog šećera, a ima antioksidantna i antidijabetička svojstva. Za razliku od vještačkih zaslađivača, stevia može sniziti nivo glukoze u krvi i značajno povećati toleranciju na glukozu.


Efekti stevije se takodje povezuju sa:

Povećanom proizvodnjom inzulina
Povećanjem efekta inzulina na ćelijskim membranama
Stabilizicijom nivoa šećera u krvi

Stevia se smatra prirodnim zaslađivačem, ali ipak nastaje obradom listova stevie, te u toj obradi leži činjenica da je neki ipak smatraju procesuiranim zaslađivačem. Naredne studije bi trebale da daju odgovor da li konzumiranje procesuirane stevie ima uticaj na zdravlje.

Prema FDA (od engl. Food and Drug Administration) prihvatljivi dnevni unos  ADI (od engl. acceptable daily intake) je 4 mg /kg T. Na primjer, ako osoba ima 60 kg može konzumirati oko 240 mg stevie, što je oko 4 tabletice.

Šta je Tagatosa?

Tagatoza je prirodni zaslađivač koji također ima antidijabetička i antigojazna svojstva. Smanjuje nivo šećera u krvi, smanjuje hiperinzulinski odgovor, smanjuje apsorpciju ugljikohidrata. U 2019. godini tagatoza je definisana kao obećavajući prirodni zaslađivač.

 


Šta je Luo Han Guo?

Luo Han Guo potiče iz Kine, a u Americi i Evropi poznat je kao „monk fruit“. Luo Han Guo je mala, slatka voćka bogata antioksidantima koje se vijekovima koristi u kineskoj tradicionalnoj medicini. Može se reći da je sličan steviji. Iako se stevija dobija iz prirode, ona koja je dostupna u spermarketima je prerađena. Za one koji izbjegavaju prerađene šećere, Luo Han Guo  je bolja alternativa.


Kokosov šećer

Kokosov šećer se dobiva iz kokosove palme, a nutritivno je mnogo bogatiji od običnog šećera, dok ima niži glikemijski index od šećera, što znači da manje utječe na promjene nivoa glukoze u krvi, te je pogodan za oboljele od dijabetesa. Glikemijski indeks hrane je mjerna jedinica za brzinu kojom nivo šećera u krvi poraste nakon konzumiranja određene vrste hrane.


Šećer hurmi

Šećer hurmi, također ima dosta niži glikemijski indeks od običnog i smeđeg šećera, zbog čega pravi manje oscilacije glukoze u krvi. te je tako pogodan za osobe oboljele od dijabetesa.

Ovi zaslađivači, nisu potpuno bez kalorija i ugljikohidrata kao vještački. Koristeći ove proizvode, pacijenti oboljeli od dijabetesa i oni koji regulišu tjelesnu težinu, i dalje moraju da ih uračunaju u svoj dnevni unos ugljikohidrata i kalorija, ali su ipak daleko bolji od proizvoda na kojima je naznačeno “bez šećera” (sugar free).

 

Dr.Sci. Selma Jusufović dr med
Subspecijalista endokrinolog dijabetolog
Klinički centar Sarajevo
Medicinski fakultet Univerziteta SSST u Sarajevu