Bakterije u crijevima i dijabetes tip 2 ? 

Studija časopisa Nature Metabolizam je pokazala da postoji veza između bakterija u organizmu i tipa 2 dijabetesa. Osnova ovog istraživanja je odnos između  gastrointesinalnih bakterija, gojaznosti i razvoja dijabetesa.

Nađeno je da postoji jasna razlika u bakterijskoj flori gojaznih osoba, u odnosu na zdrave. Tačnije, najveća količina bakterija je nađena u jetri i masnom tkivu koje povezuje želudac i tanko crijevo. Obje ove aree su značane u regulaciji metabolizma.

 

Autor studije sa kanadskog Univerziteta Laval, prof. Andre Marete je naveo da  ovi rezultati sugerišu da su u gojaznih osoba bakterije, ili fragmenti bakterija povezane sa razvojem tipa 2 dijabetesa. Također istraživači pretpostavljaju da su bakterije koje su pronašli u tkivu ovih pacijenata, tu dospjele iz crijeva.

Razlog za ovakav stav je činjenica da su crijeva propusnija od drugih dijelova tijela, i da u slučaju gojaznosti ova propusnost postaje izraženija. Kada jednom prođu ovu barijeru, bakterije u masnom tkivu trbuha započinju upalni proces koji sprečava inzulin „da obavlja svoj posao“, tj. da reguliše nivo šećera u krvi.

Trenutno je u toku nastavak ovog istraživanja, a istraživanje u iznosu od 2 mil dolara je finansirano od strane Kanadskog instituta za zdravstvena istraživanja. Cilj daljnjeg istraživanja je provjeriti da li su ove bakterije prisutne i kod pacijenata sa prekomjernom tjelesnom težinom; provjeriti da li neka od nađenih bakterija izaziva šećernu bolest kod eksperimentalnihh životinja, i da li postoji neka bakterija koja bi patogeno djelovala na bakterije koje dovode do dijabetesa.

Kakvi će biti rezultati ove studije, ostaje nam da vidimo, a do tada vodite zdrav život!

Diabetes
Online informativni portal za podizanje svijesti o zdravim načinima života, prevenciji i liječenju dijabetesa te zbrinjavanju komplikacija dijabetesa.