Kako se pripremiti za COVID 19?
Pacijent ste obolio od dijabetesa, u ovom periodu COVID 19 pandemije, svjesni ste činjenice da ste u grupi pacijenata sa smanjenim imunitetom, te izuzetno rizičnih za zarazu virusom. U jeku virusne pandemije važno je znati da su pacijenti sa dijabetesom imunokompromitovani zbog negativnog efekta povišenih glikemija na imuni sistem. Samim tim su pod značajno većim rizikom za virusne infekcije te razvoj težih oblika virusnog oboljenja. Ne trebamo čekati da se razbolimo pa da tek onda razmišljamo o tome šta da učinimo. Budimo spremni prije nego se zarazimo sa koracima koje ćemo uraditi ukoliko se to i dogodi. Od strane Američke dijabetološke asocijacije izdate su smijernice kako da se pacijent obolio od dijabetesa pripremi za ovo oboljenje, ukoliko se isti pacijent zarazi. Zajedno ćemo napraviti plan kako spremno dočekati ovo oboljenje i ne dopustiti da nas iznenadi.
- Potrudite se u narednom periodu da prikupite telefonske brojeve ljekara porodične medicine koji su u vašem timu, vašeg dijabetologa ili doktora iz hitne pomoći, prikupite broj telefona najbliže dežurne apoteke, te mobilnog tima za zbrinjavanje pacijenata oboljelih od dijabetesa.
- Sastavite listu lijekova i doza, sa velikim akcentom na vitamine i minerale neophodne vašem organizmu prilikom zaraze, te po potrebi dodatne dodatke prehrani.
- Skupite namirnice koje u sastavu imaju veliki procenat ugljikohidrata, kao što je med, džem, žele, tvrdi slatkiši ili sladoled kako bi vam pomogli da šećer u krvi ostane blizu gornje granice referentnih vrijednosti, ukoliko ste u opasnosti za hipoglikemiju ili ukoliko nemate apetita.
- Po potrebi pripremite veće količine oralnih antidijabetika koje konzumirate i inzulina, u slučaju da se proglasi vanredno stanje, da ne morate izlaziti iz kuće tako često.
- Ukoliko se osjećate nemoćno da posjetite apoteku, razmislite o osobi koja će vam u tom periodu donositi potrebnu terapiju iz apoteke.
- Uvijek imati dovoljno inzulina za najmanje 14 dana, u slučaju da se razbolite ili ne možete dopuniti.
- Poželjne su dodatne zalihe dezinfekcionih sredstava i sapuna, radi održavanja higjene i smanjenja rizika od zaraze COVID 19.
- Pobrinite se da imate glukagonskih i ketonskih traka, u slučaju niskih i visokih vrijednosti šećera u krvi.
- Imajte dovoljno namirnica u kući tako da ćete biti spremni ostati kod kuće najmanje 14 dana, u slučaju da trebate u karantenu.
Potrebno je što više razgovarati sa svojim zdravstvenim timom. Budite spremni za raspravu sa svojim doktorom. Prije nego što pozovete svog doktora razmislite o sljedećim pitanjima:
- Kada nazvati ordinaciju svog liječnika? (za ketone, promjene u unosu hrane, promjenu lijekova itd.)
- Koliko često treba da provjerim šećer u krvi?
- Kada je potrebno da provjerim ima li ketona?
- Lijekovi koje bi trebao koristiti za prehladu, gripu, virus i infekcije?
- Koje promjene u terapiji je potrebno uraditi? Koje lijekove za dijabetes je potrebno početi / prestati uzimati kada ste bolesni?
- Koje dodatke prehrani je poželjno uzimati u toku zaraze?
Obzirom na situaciju kakva jeste, svaki dan sve veći i veći broj zaraženih virusom COVID 19, sve manji je broj slobodnih kreveta u bolnicama, te je svakim danom zdravstveni sistem sve više opterećen. Da se ne biste našli u situaciji koja podrazumjeva da ne znate šta raditi, kome se obratiti i kako se ponašati u toku oboljenja, preporučujemo vam da se prema ovim smijernicama pripremite unaprijed, te ukoliko se zarazite budete spremni.
Preporuka od DiaLine tima je da svaki dan uzmete po jednu DiaVit kapsulu kako biste pojačali svoj imunitet, osnažili organizam, za uspješniju borbu sa ovim virusom. DiaVit je kompleks 25 vitamina i minerala, te samo jedna tableta zadovoljava potrebe pacijenata oboljih od dijabetesa. Primjenom multivitaminskog kompleksa ojačat ćete svoj organizam, te na taj način smanjiti mogućnost zaraze, a ukoliko do iste dođe, vaš organizam će biti jak da se izbori sa istom.